W Dniu Pamięci Warszawy – 31 lipca na Zamku Królewskim odbyła się ceremonia nadania tytułów honorowych obywateli miasta. W tym roku tytuł ten otrzymali: założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, były premier Jan Olszewski oraz profesor Mieczysław Szostek chirurg naczyniowy.
Osobiście po odebranie tytułu przybył jedynie profesor Szostek. Tytuł w imieniu byłego premiera Olszewskiego odebrała jego małżonka Marta. Z kolei Jerzy Owsiak przekazał wyrazy wdzięczności na nagraniu wideo. Szef WOŚP przebywa aktualnie na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.
5 czerwca Rada Miasta głosowała nad tym czy należy nadać tytuł wyżej wymienionym osobom. Pomysł ten poparło 58 radnych, przeciw nie był nikt. Jedynie Maciej Maciejewski (kiedyś PiS – obecnie niezrzeszony) wstrzymał się od oddania głosu. Decyzję tę wytłumaczył w wywiadzie dla Telewizji Republika:
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
Nie mogłem zgodnie z własnym sumieniem poprzeć kandydatury Owsiaka. Ale głosowanie przeciw uchwale oznaczałoby też sprzeciw wobec kandydatury Jana Olszewskiego. Dlatego wstrzymałem się od głosu.
Radny Maciejewski oskarżył autorów uchwały – Platformę Obywatelską o manipulację polegającą na umieszczeniu w uchwale wszystkich trzech nazwisk. Były członek PiS uważa, że dzięki temu PO gwarantuje przyznawanie tytułu honorowego obywatela miasta osobom kontrowersyjnym i przykładem takiej osoby Maciejewski uważa m.in. Władysława Bartoszewskiego.
Tytuł honorowego obywatela miasta Warszawa jest najwyższym wyróżnianiem, które można otrzymać za zasługi dla miasta bądź wybitnych osiągnięć. Tytuł ten może otrzymać zarówno Polak jak i cudzoziemiec.
Uroczystość nadania tytułu honorowego obywatela Warszawy, odbywa się co roku na dzień przed rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.
Źródło: telewizjarepubilka.pl
Fot: Wikimedia Commons