Wiele wskazuje na to, że bardzo szybko w Warszawie może powstać specjalna karty LGBT plus. Sprawa już budzi bardzo duże kontrowersje, a wiceprezydent stolicy, Paweł Rabiej stwierdził, że nowe władze chcą szybko dopiąć tę sprawę.
Obecnie prowadzone są rozmowy między stołecznym ratuszem a organizacjami samorządowymi reprezentującymi środowiska LGBT. Efektem tych rozmów ma być powstanie karty LGBT plus. Nowe władze stolicy chcą uchwalenia dokumentu na jednej z pierwszych w tym roku sesji Rady Miasta.
Wiadomo, że nie dojdzie do tego na pierwszej sesji, która poświęcona będzie budżetowi miasta. Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej nie wykluczył jednak, że do uchwalenia karty może dojść już na kolejnej sesji. „Myślę, że nie ma sensu zajmować się na niej czymś innymi niż budżetem, więc jeśli już, to na sesji kolejnej” – mówił.
Wiceprezydent zaznaczył, że sprawa jest pilna. „To jest sprawa ważna i chcemy ją w miarę szybko dopiąć. Nie ma tu ani żadnego przedłużania ani przyspieszania, to się toczy w rytmie, który sobie ustaliliśmy na początku z organizacjami” – dodał.
Karta LGBT plus będzie musiała zostać podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zakłada ona między innymi budowę hotelu interwencyjnego dla osób, które z powodu orientacji seksualnej zostaną wykluczone przez swoje rodziny. Ponadto, w myśl karty ma powstać centrum społeczno-kulturalne dla LGBT plus. Karta zakłada również prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz programy przeciwdziałania przemocy wobec osób LGBT.
Krytyka ze strony PiS
Pomysł wprowadzenia karty LGBT plus spotkał się z ostrą krytyką, szczególnie ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości. Sebastian Kaleta stwierdził, że tego typu dyskusją prezydent Rafał Trzaskowski chce przykryć kwestie budżetowe. „Rafał Trzaskowski chce przykryć trudną, zbliżającą się dyskusję o budżecie, która czeka go za tydzień” – powiedział.
Radny PiS dodał też, że prezydent stolicy powinien zająć się raczej opieką nad lokatorami pokrzywdzonymi reprywatyzacją. „Zamiast zajmować się takimi sprawami jak wyimaginowane problemy osób LGBT w Warszawie, warto żeby wziął w opiekę lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją i wypłacił im należne odszkodowania na podstawie decyzji komisji weryfikacyjnej i ze środków, które komisja przekazała na rachunki miasta” – dodał.
Czytaj także: Nowy sondaż CBOS. W Sejmie cztery partie
Źr.: Dziennik.pl, TVN24, TVP Info