Rotmistrz Witold Pilecki zamiast Armii Ludowej, Żołnierze Wyklęci, św. Florian oraz Stanisław Mikołajczyk to nowi patroni kieleckich ulic. Projekty uchwał trafią pod obrady Rady Miasta Kielce 7 maja, jednak zostały już pozytywnie zaopiniowane przez zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w mieście. Wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Czytaj także: PROJEKT: PILECKI wydarzeniem historycznym roku 2014? Pomóż im wygrać
Decyzją Rady Miasta dotąd funkcjonująca w Kielcach ulica Armii Ludowej zmieni nazwę na ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Trzeba jednak podkreślić fakt, że obecna ulica Armii Ludowej jest bardzo krótką drogą dojazdową o nawierzchni gruntowej, zlokalizowaną na obrzeżach miasta, nie mającą jezdni ani chodników. Znajduje się przy niej zaledwie kilka budynków usługowych. Cieszy fakt pozbywania się z przestrzeni miejskiej reliktów PRLu, ale czy narodowy Bohater nie zasłużył na upamiętnienie poprzez nadanie jego imienia jednej z wielu nowobudowanych w centrum kieleckich ulic, estakad czy wiaduktów? Witold Pilecki 5 września 2013 roku został mianowany pośmiertnie przez Ministra Obrony Narodowej na stopień pułkownika. Jednak w pamięci Polaków znany jest jako Rotmistrz Witold Pilecki. W uzasadnieniu uchwały rada Miasta Kielce możemy przeczytać, że zmiana nazwy ulicy z Armii Ludowej na Rotmistrza Witolda Pileckiego ma na celu uczczenie jego zasług. Zapis skrócony nazwy ulicy: rotm. W. Pileckiego, zapis nazwy ulicy w systemie informatycznym: Pileckiego.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Czytaj także: 72 lata temu z Auschwitz uciekł Witold Pilecki
Żołnierze Wyklęci przy Targach Kielce
Nowych patronów – Żołnierzy Wyklętych, będzie miała też ulica łącząca rondo u zbiegu ulic Wystawowej i Kongresowej z rondem u zbiegu ulic K. Smolaka i łącznik do ulicy Przęsłowej. Są to nowe inwestycje drogowe wybudowane przy Targach Kielce – drugim w Europie Środkowo – Wschodniej centrum targów, wystaw, konferencji i kongresów. W ramach projektu obywatelskiego do Rady Miasta Kielce wpłynęło ponad 2 tysiące podpisów mieszkańców, aby imię Żołnierzy Wyklętych nadać jednemu z ww. rond. Radni podjęli jednak decyzję, że ronda pozostaną bez patronów, natomiast imieniem Żołnierzy Wyklętych zostanie nazwana łącząca je ulica.
Ulice św. Floriana i Stanisława Mikołajczyka
Na wniosek klubu radnych PSL, rondu położonemu u zbiegu ulic 1 Maja, Batalionów Chłopskich i Hubalczyków, nadana zostanie nazwa Stanisława Mikołajczyka – polskiego polityka, działacza ludowego. Był on premierem rządu RP na Uchodźstwie, przywódcą Polskiego Stronnictwa Ludowego, jednym z aktywniejszych działaczy polskich podczas II wojny światowej poza granicami okupowanej Rzeczpospolitej. Z kolei o nazwę św. Floriana zabiegał komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej. Zostanie on patronem części ul. Dalekiej, na odcinku od ul. Sandomierskiej do ul. Legnickiej, w związku z uporządkowaniem jej przebiegu. Strażacy mają w pobliżu swoją wojewódzką siedzibę, a św. Florian, który według legendy ocalił wioskę jednym wiadrem wody, to ich patron.
Czytaj także: Kielce: Uchwałą Rady Miasta rondo im. Antoniego Hedy „Szarego” i szkoła im. „Inki’