Wydarzenia, do których doszło w miejscowości Pruchnik na Podkarpaciu, odbiły się szerokim echem w całej Polsce, ale także poza jej granicami. Spalenie kukły Judasza, które jest tam lokalną tradycją, skomentował Joachim Brudziński. Szef MSWiA stanowczo skrytykował takie działania. Do słów ministra odniósł się Adrian Klarenbach, który użył pod adresem Brudzińskiego mocnych słów.
W miejscowości Pruchnik lokalną tradycją jest tzw. „Sąd nad Judaszem”. Polega on na biciu kijami kukły mającej przypominać zdradzieckiego ucznia Jezusa Chrystusa. W praktyce postać podobna jest jednak do stereotypowego Żyda z pejsami. Po okładaniu kukły kijami (również przez dzieci), ta wleczona jest po ulicach miejscowości. Po wszystkim uczestnicy wydarzenia odcinają jej głowę, a następnie palą. Tradycja, która w Pruchniku kultywowana jest od wielu lat, w tym roku odbiła się w Polsce szerokim echem. Głos w sprawie zabrał m.in. Joachim Brudziński/
Szef MSWiA określił zdarzenie jako „idiotyczną, pseudoreligijna hucpę”.
-Pytanie, jacy „szatani” byli w Pruchniku czynni, że po latach przerwy i wezwań miejscowego proboszcza, ktoś reaktywował idiotyczną, pseudoreligijna hucpę? Koszta wizerunkowe dla Kościoła, Polski i Polaków olbrzymie – napisał minister.
Czytaj także: Minister zareagował ws. spalenia kukły Judasza. Bardzo mocne słowa
Adrian Klarenbach broni tradycji z Pruchnika
„Nie znam tradycji zachodniopomorskiej,ale Panie @jbrudzinski odwal się Pan od podkarpackiej.#Judasz był żydem ,chyba że chcesz Pan zmieniać historię.Strażacy nie mają wątpliowości,a u Pana tokwe skąd?” – napisał Klarenbach (pisownia oryginalna).
Później jednak nieco złagodził swój przekaz i opublikował kolejnego tweeta.
Spalenie kukły Judasza. Jest stanowisko Episkopatu
Stanowisko ws. tradycji z Pruchnika zabrali przedstawiciele Episkopatu Polski.
„W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego. W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka” – czytamy w oświadczeniubiskupa Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.
Źródło: Twitter.com, wmeritum.pl