Radni Miejscy z Krakowa przyjęli uchwałę skierowaną do prezydenta miasta dotyczącą dekomunizacji nazw krakowskich ulic. Z dawnej stolicy Polski mają zniknąć nazwy jednoznacznie kojarzące się z reżimem komunistycznym. W przedsięwzięciu ma pomóc IPN.
Ustawa zakłada, że do końca września 2017 r. należy dokonać dekomunizacji nazw ulic. Lista ulic, które wymagają zmiany nazwy, zostanie przygotowana przez prezydenta Krakowa wraz z Instytutem Pamięci Narodowej.
Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że nie powinny być dekomunizowane obiekty, a jedynie ich nazwy. Twierdzą również, że zanim dojdzie do dekomunizacji danej ulicy to powinny odbyć się konsultacje społeczne z mieszkańcami, by otrzymali oni pełną informację. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że obecna uchwała jest zgodna z prawem, ponieważ sejmowa ustawa dekomunizacyjna nie zakłada konsultacji społecznych. Niezależnie od woli mieszkańców dekomunizacja zostanie przeprowadzona.
Czytaj także: Mińsk Mazowiecki: Przedstawiciele Wolności apelują do władz miasta o dekomunizację nazw ulic
Do stycznia 2017 r. ma zostać przedstawiona przez prezydenta Krakowa lista ulic, które należy poddać dekomunizacji. Mają zostać również zaprezentowane koszty, które gmina będzie musiała pokryć w związku ze zmianami.
Czytaj także: Nowa Sarzyna zerwie partnerstwo z ukraińskim miastem z powodu gloryfikacji Bandery?