Eurostat opublikował dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej w Europie za maj 2017. Wynika z niego, że coraz więcej krajów znajduje się przed Polską, a efekt programu 500 plus wygasa. Z drugiej strony – jak wskazuje portal money.pl – z największym wzrostem mamy do czynienia w przypadku Rumunii, która zdecydowała się półtora roku temu na obniżkę VAT. Wbrew ostrzeżeniom UE nie doprowadziło to do katastrofy…
Z danych Eurostatu wynika, że sprzedaż detaliczna w Polsce w maju wzrosła o 3,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku. W całe UE wzrost wynosi 2,6 proc. Zanotowaliśmy lepszy wynik, ale dynamika wzrostu spada, a Polska ląduje coraz niżej w zestawieniu. A jeszcze niedawno plasowała się w ścisłej czołówce…
Obecnie zajmujemy 12. miejsce i jest to najgorszy wynik od chwili wprowadzenia 500 plus. Po wprowadzeniu rządowego projektu, Polska była w tych zestawieniach bardzo wysoko, natomiast obecna pozycja potwierdza to, o czym analitycy mówili już wcześniej – efekt 500 plus będzie szybko gasł.
Czytaj także: Rekordowy wzrost PKB w Rumunii. Prześcignęła nawet Chiny
Wobec tego może warto zwrócić uwagę na to który kraj notuje największy wzrost? Okazuje się, że… Rumunia. Tylko w ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna wzrosła o 14 proc., inne kraje nawet nie mogą się zbliżyć do tego poziomu. Przyczyna?
Między innymi obniżka VAT – w ciągu 18 miesięcy stawka VAT w Rumunii spadła w sumie o 5 pkt. proc. a władze tego kraju już mówią o planach kolejnej obniżki. Pomimo protestów UE, która przewidywała fatalne konsekwencje dla budżetu okazało się, że efekty są pozytywne.
Zgodnie z przewidywaniami w ubiegłym roku wpływy z podatku VAT w Rumunii spadły, natomiast nowo powstała luka została „załatana” przez wpływy z innych podatków. Jakby tego było mało okazuje się, że w 2017 roku – pomimo kolejnej obniżki VAT – wpływy z tego podatku rosną (około 4 proc. większe przychody z VAT niż w ubiegłym roku).
Deficyt Rumunii do czerwca 2017 roku wynosił zaledwie 0,3 proc. PKB. Natomiast tempo wzrostu gospodarki w pierwszym kwartale 2017 roku wynosiło aż 5,7 proc. i był to najlepszy wynik w całej UE. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest właśnie zmniejszenie stawki VAT, które powoduje wzrost popytu na tańsze towary.
Portal money.pl zestawia przykład gospodarki rumuńskiej z polskimi wynikami. Choć tempo wzrostu gospodarczego jest imponujące, to efekt działania programu 500 plus się kończy. Jak wyliczają eksperci finansowi program będzie nas kosztował około 23-24 mld rocznie. Autor obliczył, że jeśli o taką samą kwotę Polska uszczupliłaby przychody z VAT, wówczas oznaczałoby to spadek stawki podatku o 2-3 proc.
Jak pokazuje przykład rumuński, obniżka VAT oznacza również spadek wpływów, ale jedynie przez krótki okres czasu. Natomiast pozytywne skutki płynące dla gospodarki są bardziej długotrwałe…