Luksemburg, jedno z najmniejszych państw UE, w poniedziałek rozpoczął wychodzenie z ogólnokrajowej kwarantanny zarządzonej z powodu koronawirusa. Działalność mogą wznowić firmy budowlane, jednak pod pewnymi warunkami. Otwarte zostały też kwiaciarnie.
W Luksemburgu nadal zamknięte są małe sklepy i restauracje. Ten fakt, jak podaje portal RTL.lu, został w poniedziałek skrytykowany przez Luksemburskie Stowarzyszenie Konsumentów (ULC). Poinformowało ono, że mniejsze firmy walczą o przetrwanie i utrzymanie zatrudnienia. Zdaniem organizacji środki ostrożności mające zastosowanie do większych sklepów, które pozostają otwarte, można łatwo wprowadzić także w mniejszych sklepach.
Stowarzyszenie wezwało rząd do zmiany strategii. ULC twierdzi też, że na powrót do pracy należy też pozwolić fryzjerom.
W zeszłym tygodniu premier Xavier Bettel i minister zdrowia Paulette Lenert przedstawili szczegóły planu stopniowego wyjścia z ogólnokrajowej kwarantanny. W efekcie część firm wznowiła działalność w poniedziałek. Od tego dnia do pracy mogą wrócić pracownicy sektora budowlanego.
W poniedziałek otwarte zostały też kwiaciarnie i sklepy specjalizujące się w sprzedaży materiałów budowlanych. Pracę mogą też wznowić ogrodnicy. Sklepy inne niż spożywcze pozostają zamknięte.
Ta pierwsza faza stopniowego wyjścia z blokady ma trwać trzy tygodnie. Władze informują, że będą ściśle monitorować rozwój sytuacji. Kolejny etap ma się rozpocząć 11 maja.
Noszenie maseczek jest od poniedziałku obowiązkowe we wszystkich miejscach, w których nie można zagwarantować zachowania fizycznej odległości 2 metrów. Osobom, które lekceważą ten nowy nakaz, grozi wysoka grzywna.
W poniedziałek w Luksemburgu poinformowano o ośmiu nowych przypadkach koronawirusa i dwóch nowych zgonach. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii w kraju wynosi obecnie 75. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków infekcji to z kolei 3558.
32 pacjentów przebywa obecnie na oddziałach intensywnej terapii (wzrost o jedną osobą od niedzieli), w sumie 153 jest hospitalizowanych. Od początku epidemii 637 pacjentów zostało wypisanych ze szpitali.
W kraju przeprowadzono dotąd 33 798 testów.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)