Nagrodę Pielęgniarstwa Królowej Sylwii otrzymała Aldona Reczek-Chachulska, studentka II roku pielęgniarstwa. Jej pomysł na pudełko „Niezapominajka” może znacznie ułatwić życie osobom chorym na demencję oraz ich opiekunom.
Aldona Reczek-Chachulska jest studentką II roku pielęgniarstwa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. To właśnie ona została laureatką prestiżowego stypendium Queen Silvia Nursing Award, które przeznaczone jest dla osób mierzących się z wyzwaniem pracy w opiece zdrowotnej, szczególnie nad osobami starszymi.
Polka została laureatką stypendium za pudełko „Niezapominajka”, które ma na celu ułatwienie życia osobom cierpiącym na demencję. Jak tłumaczy pielęgniarka, swoim pomysłem chciała zwrócić uwagę na problem tej choroby, która jest coraz częstsza. – Swoją przyszłość zawodową wiążę z osobami starszymi, w szczególności cierpiącymi na demencję. Uważam, że taki konkurs to świetna możliwość żeby poprawiać jakość opieki nad seniorami, zwrócić uwagę na problem demencji i zachęcić przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy do czynnego udziału w ulepszaniu opieki nad osobami cierpiącymi na demencję – mówiła.
Pomysł na „Niezapominajkę”
Skąd pomysł na pudełko, w którym osoby starsze mogłyby przechowywać przedmioty związane ze swoją przeszłością? Jak wyjaśnia Aldona Reczek-Chachulska, pomysł zrodził się podczas pracy w Wielkiej Brytanii. – Szczególnie pamiętam jedną pacjentkę. Była to kobieta cierpiąca na zaawansowaną demencję. Całymi dniami siedziała przy oknie i nam, opiekunom i pielęgniarkom, trudno było nawiązać z nią jakikolwiek kontakt. Bardzo zależało nam żeby w jakiś sposób sprawić, żeby chociaż się uśmiechnęła – mówiła.
Jak się okazuje, w końcu sztuka ta udała się dzięki… muzyce. – Pewnego dnia, po wielu miesiącach mojej pracy i prób nawiązania kontaktu z tą pacjentką, jej bliska osoba przyniosła płytę z muzyką, której pani słuchała w przeszłości, kiedy jeszcze była zdrowa. I to było to! Muzyka, którą kobieta znała i lubiła sprawiła, że po tych wielu miesiącach patrzenia w okno, pierwszy raz zobaczyliśmy uśmiech na twarzy naszej pacjentki – powiedziała.
Aldona Reczek-Chachulska chętnie „Niezapominajkę” widziałaby przy każdym pacjencie cierpiącym na demencję. – Chciałabym, żeby każdy pacjent domu opieki, cierpiący na demencję, miał swoje pudełko „Niezapominajkę”, gdzie zgromadzone byłyby przedmioty mówiące jak najwięcej o naszym pacjencie. Muzyka, zdjęcia, ulubiony film czy książka, pamiątkowe drobiazgi, rzeczy związane z dawniej wykonywaną pracą czy też hobby – powiedziała.
Polska pielęgniarka jako laureatka stypendium otrzyma finansowe wsparcie w wysokości 25 tysięcy złotych oraz odbędzie półroczny staż.
Czytaj także: Pijany kierowca wjechał w budynek. Potem poszedł przez pola do domu