29 listopada podpisano umowę na dostarczenie dla naszej armii 910 pojazdów ciężarowych średniej ładowności i wysokiej mobilności marki Jelcz a także pakiety logistyczne.
Umowa ma charakter kompleksowy. Kontrakt obejmuje 910 samochodów ciężarowych wysokiej mobilności marki Jelcz 442.32 oraz pakiety logistyczne i szkoleniowe. Pakiet logistyczny składa się z zestawów naprawczych (ZR-1 i ZR-2) oraz przenośne zestawy diagnostyczne. W pakiecie szkoleniowym można znaleźć m.in: filmy instruktażowe, plansze podglądowe, prezentację multimedialne czy wyposażenie Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. W kontrakcie zawarte jest też szkolenie dla mechaników baz remontowych, warsztatów technicznych, szkolenie instruktorów oraz szkolenie kierowców w zakresie obsługi pojazdu.
Cały kontrakt opiewa na kwotę blisko 674 mln złotych. Całość zakontraktowanego sprzętu ma trafić do wojska w latach 2014-2018. Podpisany kontrakt stanowi kolejny krok na drodze realizacji zapisów Planu modernizacji technicznej sił zbrojnych w latach 2013-2022. Umowę podpisali Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak oraz przedstawiciel wykonawcy kontraktu czyli spółki Jelcz- Komponenty Prezes Zarządu Dyrektor Naczelny Władysław Czubak.
Czytaj także: Terenowe pojazdy FSC!
Następca Stara 266
Nowy Jelcz ma też stopniowo zastępować wysłużone i wyeksploatowane ciężarówki terenowe średniej ładowności marki Star, które pamiętają czasy głębokiego PRL-u (produkowane były od 1973 roku do 2000 roku) dokładnie chodzi o kultowy model 266, który do tej pory nie ma w sobie równego pod względem właściwości w terenie. I w pierwszej kolejności wycofywane będą najstarsze pojazdy (oprócz Starów 266 wojsko posiada zmodernizowaną wersję Stara 266- Star 266M, Star 944, Star 1466- są już to modele produkowane na częściach niemieckiego koncernu MAN). Warto zauważyć, że następcą samochodu o układzie napędowym 6×6 zostanie pojazd 4×4. Samochody, które trafią w przyszłości do uzbrojenia Wojska Polskiego będą napędzane silnikami powstającymi w nowo utworzonym Centrum Silników Wojskowych w Poznaniu.
źródło: mon.gov.pl, altair.com.pl
fot: altair.com.pl- Paweł.K. Malicki, commons.wikimedia.org- Ministerstwo Obrony Narodowej