Terry Pratchett to jeden z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Jego książki sprzedały się w nakładzie 70 milionów egzemplarzy i były tłumaczone na 38 języków. Tłumy fanów czekały na kolejne jego powieści, w których łączył ciekawe, zabawne historie z elementami ironii czy parodii różnych elementów życia i świata. W Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S – ka, ukazała się właśnie książka pt. „Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle”.
Książka Craiga Cabella nie jest do końca typową biografią brytyjskiego pisarza, chociaż oczywiście zawiera jej elementy. Autor skupia się jednak przede wszystkim na twórczości Pratchetta, analizując poszczególne stadia jej rozwoju. Wszystko zaczyna się od pierwszych opowiadań, przez pracę w gazecie, aż po najsłynniejszy cykl, osadzony w Świecie Dysku. Od pierwszych stron widać doskonale, że Cabell doskonale zna twórczość Terrego Pratchetta. Ukazuje, jak poszczególne opowieści mają na siebie wpływ i jak widać w nich rozwój pisarza.
„Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle” to książka przede wszystkim dla tych, którzy przynajmniej trochę znają twórczość pisarza. Jednakże jest ona napisana tak, że może również zachęcić tych, którzy nigdy nie sięgnęli po opowieści ze Świata Dysku. Po krótce przedstawia ona akcję najciekawszych powieści, zachęca, by je poznać. Sam cykl o Świecie Dysku liczy sobie 40 książek, więc potencjalnego czytelnika może to przytłoczyć. Biografia autorstwa Craiga Cabella trochę to wszystko uporządkuje, by każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie. Oczywiście osoby, które znają książki Pratchetta, powinni być w pełni usatysfakcjonowani. Ciekawa analiza całej twórczości, ukazanie jak poszczególne powieści z siebie wynikały i co mają ze sobą wspólnego oraz osadzenie całości w kontekście innych powieści fantasy to tylko część elementów, na jakie autor zwraca uwagę. Niektóre rzeczy powinny zaskoczyć nawet najbardziej wytrwałych czytelników.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Książka w dużej mierze skupia się na twórczości, jednak nie pomija oczywiście życia Terrego Pratchetta. Opowiada je od najmłodszych lat i wczesnych aspiracji pisarskich, realizowanych czy to w prasie czy już w książkach. Dopiero w czasie pisania opowieści ze Świata Dysku, pisanie stało się sposobem Pratchetta na życie. Wydawał kolejne powieści, brał również udział w ich ekranizacji. Sam pisał scenariusze do niektórych filmów oraz grał w nich epizodyczne role. Jego życie to nie tylko książki. Z czasem zaczął zarabiać duże pieniądze i włączał się w różne akcje społeczne. Jedną z nich była akcja ratowania orangutanów, które podobno były jednymi z ulubionych zwierząt pisarza. Zresztą orangutanem był bibliotekarz na Niewidocznym Uniwersytecie.
W pewnym momencie życie Pratchetta się skomplikowało. W 2007 roku zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Autor sam o tym poinformował i nigdy nie zamierzał tego zatajać. Postanowił również, że będzie walczył z chorobą i nie skończy z pisaniem. Włączył się w kampanię walki z chorobą Alzheimera, przekazując bardzo wysokie datki nad jej badaniem. Dość kontrowersyjną działalnością Pratchetta była kampania na rzecz legalizacji eutanazji. Jej przejawem był m.in. film, nakręcony wspólnie z BBC, pt. „Decydując się na śmierć”.
Książka Craiga Cabella pt. „Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle” ukazuje autora takiego, jakim był naprawdę. Kreśli obraz jego życia oraz twórczości. Te dwa elementy były ze sobą bardzo mocno związane, a w książkach można często znaleźć nawiązania do postaci samego ich autora. Dla każdego fana Świata Dysku czy innych powieści Pratchetta będzie to prawdziwa uczta, ponieważ nieczęsto się zdarza, żeby w biografiach twórczość zajmowała aż tak pokaźne miejsce. Z kolei dla osób, które nigdy nie znały książek Pratchetta, może to być opowieść o życiu człowieka mającego swoje ideały i dążącego wytrwale do kolejnych celów. Ponadto może to być książka, która zachęci ich do sięgnięcia po opowieści ze Świata Dysku.
Na koniec warto zaznaczyć jeszcze jedno. Książka Craiga Cabella ukazała się w Wielkiej Brytanii w 2012 roku, a w Polsce dopiero teraz. W między czasie cała historia nabrała zupełnie innego wydźwięku, bowiem 12 marca 2015 roku Terry Pratchett zmarł. Książka nie jest więc wspomnieniem pośmiertnym o autorze – dzięki niej można po raz ostatni „spotkać się” z pisarzem wówczas, kiedy jeszcze żyje. Skończyła się bowiem historia Świata Dysku, w którym parodiowane były niemalże wszystkie sfery życia społecznego. Po Terrego Pratchetta przyszła Śmierć, i to z pewnością ta mówiąca WIELKIMI LITERAMI.
Czytaj także: Do gdańskiego muzeum trafiła flaga przechowywana 76 lat
Craig Cabell – „Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle”,
Wydawnictwo Prószyński i S – ka, stron 279.