Czy osoby, które przeszły zakażenie wariantem Omikron będą odporne na pozostałe warianty koronawirusa? To pytanie coraz częściej pojawia się w rozmowach. Głos w tej sprawie zabrał polski wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.
O tym, że przechorowanie COVID-19 powinno spowodować wytworzenie m.in. przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 wiemy już od dawna. Podobny, a nawet mocniejszy efekt, wywołują w nas szczepienia przeciw wirusowi. A jak się to ma do konkretnego wariantu koronawirusa?
Dotychczasowe, pobieżne obserwacje wskazywały, że przejście konkretnego wariantu może przez jakiś czas chronić nas przed poprzednim i następnym wariantem. Jednak owa ochrona może być słabsza.
Czy osoby, które przeszły Omikron są odporne na pozostałe warianty koronawirusa?
Czy podobna zasada obowiązuje w przypadku wariantu Omikron? Głos w tej sprawie zabrał wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ekspert wskazuje, że przechorowanie wirusa Omikron powoduje powstanie przeciwciał, które działają na ten wariant. – Nie neutralizują one wariantów wcześniejszych – podkreśla naukowiec.
Przechorowanie omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu. Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych.
— Krzysztof Pyrc (@k_pyrc) February 9, 2022
Co jesienią?
Preprint: https://t.co/4Uk6kmSWKI pic.twitter.com/JXsh33MzeU
Dezinformacja jest niebezpieczna.
— Krzysztof Pyrc (@k_pyrc) February 8, 2022
1⃣ Znajdź tekst źródłowy.
2⃣ Czytaj tekst, nie nagłówki.
3⃣ Sprawdź autora
4⃣ i datę publikacji.
5⃣ Zweryfikuj dowody.
6⃣ Poczytaj serwisy weryfikujące fakty! https://t.co/MXPMgNCKCw