W związku z epidemią koronawirusa rząd wyznaczył specjalny okres na zakupy dla osób starszych nazwany „godzinami dla seniorów”. Aktualnie to czas od 10 do 12. Czy obywatele, którzy ukończyli 65. rok życia mogą pójść do sklepu w innych godzinach?
Wśród szeregu ograniczeń wprowadzonych przez rząd w związku z epidemią koronawirusa znalazły się również regulacje dotyczące seniorów. Statystyki pokazują, że to właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem.
Eksperci zalecają seniorom, aby jak najrzadziej wychodzili z domu, a jeśli już muszą, to powinni za wszelką cenę unikać większych zgromadzeń. Właśnie w tym celu wprowadzono „godziny dla seniorów”. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 sklepy są otwarte wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia. Ograniczenie to nie obowiązuje w aptekach i na stacjach benzynowych. Z własnej inicjatywy wprowadziły je za to niektóre banki.
Robią zakupy poza „godzinami dla seniorów”. Czy mają do tego prawo?
W ostatnich dniach internauci dyskutowali o zachowaniu seniorów. Z ich relacji wynika, że niektóre osoby starsze robiły zakupy w innych godzinach. Stąd często pojawiało się pytanie: czy mają do tego prawo?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby powyżej 65. roku życia mogą robić zakupy w ciągu całego dnia. Rozwiązanie zwane „godzinami dla seniorów” jest jedynie zaleceniem dla osób starszych.
Morawiecki o znoszeniu restrykcji
Temat „godzin dla seniorów” pojawił się kilka dni temu podczas sesji Q&A z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef rządu podkreślał, że rozwiązania wdrożone w związku z epidemią mają na celu ochronę najbardziej narażonych grup społecznych. Wyjaśnił jednak, że z biegiem czasu możemy się spodziewać łagodzenia restrykcji.
– Na dzisiaj utrzymujemy te godziny dla seniorów, które były wcześniej od 10 do 12. Jeżeli nasza walka z koronawirusem będzie odnosiła coraz bardziej pozytywny skutek, to będziemy łagodzić różnego rodzaju restrykcje, także i tę – zapowiedział premier.
Morawiecki zwrócił uwagę, że to właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na COVID-19. W związku z tym zaapelował do Polaków o wyrozumiałość.
Źródło: pacjent.gov.pl, Twitter, wMeritum.pl