W cyklu szkoleń antydyskryminacyjnych poświęconych mniejszościom zamieszkującym w Polsce uczestniczą młodzi policjanci ze Szkół Policji. We wszystkich placówkach zrealizowano już szkolenia dotyczące romskiej mniejszości etnicznej. Kolejny etap to szkolenia poświęcony będzie społeczności Żydów. Szkolenia organizuje Muzeum Polin.
Całość szkoleń odbywa się w ramach projektu edukacji antydyskryminacyjnej, realizowanego we współpracy Komendy Głównej Policji z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
W każdej z polskich Szkół Policji funkcjonariusze rozpoczynający służbę będą uczestniczyli w przynajmniej dwóch interaktywnych wykładach o tematyce antydyskryminacyjnej. Prowadzą je przedstawiciele Fundacji Pheniben oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Materiały dotyczące społeczności romskiej przygotowała Fundacja Dialog-Pheniben. Z kolei te dotyczące społeczności żydowskiej – Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Muzeum Polin uczy policjantów tolerancji
W trakcie wykładów policjanci otrzymują również materiały szkoleniowe poświęcone poszczególnym mniejszościom. Są to między innymi: „Romowie. Przewodnik dla Policji”. „Przewodnik po judaizmie dla policjantów” oraz ulotka na temat antysemityzmu i przestępstw popełnianych z nienawiści.
„Poznanie historii i tradycji mniejszości jest niezwykle istotne w procesie rozwijania antydyskryminacyjnych kompetencji policjantów i pracowników Policji oraz promowania wartości i postaw równościowych.” – napisał w słowie wstępnym do materiałów szkoleniowych Komendant Główny Policji gen.insp. dr Jarosław Szymczyk.
Po zakończonym cyklu szkoleń na temat romskiej mniejszości etnicznej, w policyjnych szkołach rozpoczną się teraz szkolenia antydyskryminacyjne poświęcone społeczności żydowskiej.
Źródło: policja.pl