Polska wejdzie w skład członków-założycieli powstającego Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych – poinformowało na swojej stronie internetowej chińskie Ministerstwo Finansów.
Chętne kraje mogły zgłaszać chęć dołączenia do AIIB do końca marca. W przypadku naszego państwa cała sprawa owiana była tajemnicą, a azjatyckie media nie wymieniały Polski w gronie krajów, które zgłosiły swój akces. Ostatecznie polskie władze wyraziły chęć przystąpienia do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych w ostatnim możliwym dniu, a więc 31 marca.
Jako pierwsza o konkretnych działaniach rządu poinformowała wiceminister finansów Izabela Leszczyna, która w swoim wpisie na Twitterze przyznała, iż z polskiej strony padła odpowiednia deklaracja, a decyzja odnośnie nadania członkostwa zostanie wkrótce przekazana.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Ostatecznie Polska została przyjęta do grona członków-założycieli AIIB, natomiast decyzja o ostatecznym przystąpieniu naszego kraju do nowej organizacji zostanie podjęta na podstawie „wszechstronnej analizy wynegocjowanych zapisów statutowych”.
Do tej pory do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych przystąpiło 57 państw. Co ciekawe w ich skład wchodzą duże gospodarki, dotąd mocno związane ze Stanami Zjednoczonymi, takie jak Niemcy, Wielka Brytania czy Australia. Duża część ekspertów wyraża przekonanie, iż AIIB ma za zadanie stać się przeciwwagą dla Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a więc instytucji w których USA posiada duże wpływy.