Chyba każdy spotkał się z polską szachownicą, która jest symbolem naszych sił powietrznych. Zasłynęła ona m.in. w 2014 roku, kiedy to Kamil Stoch właśnie z tą szachownicą na kasku zdobywał dwa olimpijskie złota. A czy znacie symbole sił powietrznych innych państw Europy?
Patrząc obecnie na mapę Europy nie trudno zauważyć, że symboli sił powietrznych jest o wiele więcej, niż przed wybuchem II wojny światowej. Powód jest bardzo prosty – mamy na kontynencie o wiele więcej państw. Pojawiają się więc nowe symbole, niektóre ulegają dużym zmianom, niektóre jedynie kosmetycznym.
Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że polska szachownica jest jednym z tych symboli, które nie uległy zmianie. Nie jest to jednak do końca prawda. Wzór wprawdzie pozostał ten sam, jednak odwrócone są kolory. Jeśli przyjrzymy się dokładniej polskiej szachownicy, z łatwością zauważymy, że w miejscu, gdzie wcześniej był kolor czerwony, obecnie jest biały. Podobnie w drugą stronę – gdzie był biały, obecnie jest czerwony. Zmiany takiej dokonano jednak nie po II wojnie światowej, ale w 1993 roku.
Równie kosmetycznej zmiany dokonano choćby w przypadku Niemiec. Symbolem Luftwaffe, czyli lotnictwa III Rzeszy był słynny krzyż templariuszy, z rozszerzającymi się ramionami. Wewnątrz było on czarny, krawędzie natomiast miał białe. Dziś kolory pozostały, ale krzyż ma już ramiona proste i przybrał kształt krzyża greckiego.
Kosmetycznej zmiany dokonano również w przypadku sił powietrznych Związku Radzieckiego, czy też obecnie Rosji. Przed II wojną światową była to pięcioramienna, czerwona gwiazda, dziś gwiazda zawiera dodatkowo białą obwódkę z czerwoną krawędzią.
Są również państwa, w których dokonano bardzo dużych zmian. Przykładem może być Finlandia. Szokiem dla wielu osób może być symbol tamtejszych sił powietrznych sprzed II wojny światowej, ponieważ była to… swastyka. Obecnie zastąpiona jest ona oczywiście charakterystycznymi dla tego rodzaju sił zbrojnych kołami.
Zapraszamy do zapoznania się z mapami, na których przedstawiono symbole sił powietrznych przed II wojną światową i obecnie.
Czytaj także: Chcą odebrać ordery Virtuti Militari tym, którzy przyczynili się do śmierci „Orlika”