Reżyserią filmu zajmie się Rafał Wieczyński, który jest twórcą obrazu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Artysta weźmie na warsztat historię rodzin Ulmów z Markowej (Podkarpacie), którzy przypłacili życiem ukrywanie Żydów podczas okupacji.
Film nosi roboczy tytuł „Spójrz mi w oczy”.
– Głównym tematem jest miłość wystawiona na próbę przez dramatyczne wydarzenia wojny. Bohaterowie muszą rozstrzygnąć dylematy: czy mogę narażać własną rodzinę, żeby ratować obcych, czy mogę narażać obcych, żeby ratować siebie? – powiedział Wieczyński.
Czytaj także: Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Archidiecezja Przemyska przejmuje sprawę
Reżyser już kiedyś zajmował się historią rodziny Ulmów. Nakręcił o nich film dokumentalnych w 2009 r. pt. „Świat Józefa”.
Ulmowie w czasie II wojny światowej ukrywali ośmioro Żydów. W skutek donosu granatowego policjanta zostali zamordowani wraz z sześciorgiem dzieci. Do morderstwa doszło 24 marca 1944 r. Najstarsze dziecko Ulmów miało 8 lat, a w drodze był kolejny potomek.
Jak zapewniają producenci filmu, obraz ma być zrozumiały dla całego świata, dlatego w produkcji biorą udział osoby z zagranicy. Producentka filmu, Julita Świercz-Wieczyńska, stwierdziła, że w filmie chcą pokazać dwie społeczności: polską i żydowską – ich wzajemne relacje przed wojną i w trakcie konfliktu.