Jak informuje polskieradio.pl, podczas ostatnich poszukiwań pracownicy IPN odnaleźli na Litwie szczątki żołnierzy Armii Krajowej. Są to Edward Buczek „Grzybek” oraz prawdopodobnie Wojciech Stypuła „Bartek” i Stanisław Masiuk „Mróz”. Ostateczne ustalenie tożsamości „Bartka” i „Mroza” wymaga badań DNA. Prace archeologiczno-ekshumacyjne na Litwie trwały od 19 lipca.
W miejscowości Michnokiemie pracownicy Wydziału Kresowego IPN dokonali ekshumacji kaprala Edwarda Buczka ps. Grzybek, który zginął 1 lipca 1944 r. w walce z oddziałem strzelców górskich Wehrmachtu. Przy szczątkach znaleziono fragmenty munduru wraz z guzikami oraz orzełka z polskiej czapki wojskowej.
Kapral zostanie pochowany na cmentarzu w Ejszyszkach. Jego dotychczasowa mogiła znajdowała się w środku lasu i praktycznie się rozpadała. Dlatego naszym celem jest to, by przeprowadzić godny pochówek tego żołnierza – powiedział dr Michał Nowak z Wydziału Kresowego IPN.
Czytaj także: Niezwykły życiorys kpt. Władysława Nawrockiego
Kolejne odnalezione przez IPN szczątki należą prawdopodobnie do por. Wojciecha Stypuły „Bartka”, które ekshumowano na tzw. Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej. Porucznik Stypuła zginął 22 lipca 1944 r. nad rzeką Wisińczą w walce z Sowietami.
Nazwa miejsca, w którym odnaleziono szczątki może sugerować, że to wyspa na jeziorze. Jest to jednak lokalna nazwa dawnej polany w środku Puszczy Rudnickiej. Obecnie to środek lasu i bez przewodnika trudno tam dotrzeć. Źródła historyczne wskazują, że por. „Bartek” został zastrzelony przez partyzantkę radziecką. Żeby upewnić się, że szczątki należą właśnie do tego żołnierza musimy przeprowadzić szczegółowe badania DNA – wskazał dr Michał Nowak.
W miejscowości Wersoczka specjaliści IPN odnaleźli też prawdopodobnie szczątki Stanisława Masiuka ps. Mróz, który zginął w ataku na posterunek NKWD w Ejszyszkach, na południe od Wilna.
Źródło: polskieradio.pl