35 proc. wszystkich wypadków w pracy to upadek osoby z wysokości, a co czwarty pracownik ulega wypadkowi w ciągu pierwszego tygodnia zatrudnienia – wynika z danych PIP. Praca na wysokości należy do zajęć szczególnie niebezpiecznych. Firma 3M Poland chcąc zwrócić uwagę na ten problem zorganizowała II Konferencję pt. „Bezpieczna i świadoma praca na wysokości”. Spotkanie odbyło się 10 października br. w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia oraz Główny Inspektor Pracy.
Tematem tegorocznej konferencji było bezpieczeństwo przy pracy na wysokości, która zaliczana jest do prac szczególnie niebezpiecznych. Skutki błędów popełnianych podczas pracy na wysokości mogą mieć poważne konsekwencje. Według statystyk 35 proc. wszystkich wypadków to właśnie upadki z wysokości, a co czwarty pracownik ulega wypadkowi w ciągu pierwszego tygodnia pracy.
Podczas konferencji eksperci omówili m.in. zagadnienia dotyczące aspektów zdrowotnych związanych z upadkiem z wysokości oraz środków, które przed nimi chronią. Dyskutowano również o obowiązujących na świecie systemach szkoleń i stosowanych zabezpieczeniach przed upadkiem z wysokości, polskich wymaganiach oraz skutkach społecznych i prawnych wypadków przy pracy.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
– Celem zorganizowanej przez nas konferencji było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z pracą na wysokości, a także dyskusja na temat rozwiązań, które pozwolą zapewniać bezpieczeństwo pracownikom – mówi dr inż. Paweł Górski z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland i dodaje – Wiele emocji wzbudził widowiskowy pokaz akcji ewakuacyjnej po upadku z wysokości przeprowadzony przez Jednostkę Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w KGHM Polska Miedź S.A. wspólnie z wrocławskim oddziałem JRG nr 5 Państwowej Straży Pożarnej.
W dyskusji udział wzięli eksperci z Instytutu Medycyny Pracy, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB, Państwowej Inspekcji Pracy, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa, Grupy Beskidzkiej GOPR oraz przedstawiciele organizacji społecznych propagujących zasady BHP, projektantów i firm produkujących, instalujących i użytkujących środki ochrony indywidualnej.
Konferencja została oficjalnie włączona do kampanii Healthy Workplaces prowadzonej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz objęta patronatami honorowymi przez Elżbietę Rafalską, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia oraz Głównego Inspektora Pracy. Konferencja została objęta patronatami organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz brytyjskiej jednostki notyfikowanej BSI.
W konferencji wzięło udział ponad 80 osób. Byli to szkoleniowcy, naukowcy, pracodawcy, jak i pracownicy Inspekcji Pracy.
źródło: infowire.pl