Wygnanie. Walka. Tułaczka. Tęsknota. Od tych kilku słów można rozpocząć przedstawienie kolejnego wspólnego projektu Fundacji Niepodległości, Darka Malejonka i Maleo Reagge Rockers oraz czołowych wokalistek sceny polskiej. Premiera nowego krążka Panien Wyklętych – Wygnane, vol. 1 już 9 listopada!
Płyta Panny Wyklęte „Wygnane” vol. 1,to pierwsza część muzyczno-historycznej podróży, która przybliży nam tematy zesłania, gdzie rodziny zostały zdziesiątkowane głodem, zimnem, chorobami, a także walkę za ojczyznę na obcej ziemi, tęsknotę za Polską i zetknięcie z obcą kulturą, muzyką, klimatem. Jest to kolejny tak trudny fragment w naszej historii opowiedzianej tekstem i muzyką ku czci Roku Żołnierzy Tułaczy.
Sama płyta w kontekście artystycznym będzie różnić się od poprzednich wydawnictw przede wszystkim tym, że do stylistyki muzycznej, która dominowała do tej pory dochodzą jeszcze elementy folkowe i orientalne związane z tym, że epopeja 2 Korpusu wiodła przez wiele krajów od Syberii po Irak, Palestynę, Włochy a zakończyła się w Szkocji.
Czytaj także: Panny Wyklęte \"Wygnane\" vol.1 – premiera płyty i Gala Wręczenia Nagród \"Strażnik Pamięci\" – relacja wMeritum.pl
Wśród artystek pojawią się znakomite osobistości m.in.: Ania Brachaczek, Ania Rusowicz, Marcelina, Marika, zespół Dziewczyny (Ania Szafraniec i Ola Nowak), Gonix, Ifi Ude, Kasia Malejonek, Katarzyna Groniec, Kasia Kowalska, Fala, Mona, Dore, Gonix, Lilu, Anna Witczak-Czerniawska z zespołu Dikanda czy Angelika Górny z kultowego zespołu 2Tm2,3.
Ania Rusowicz opowiada o pracy nad Wygnanymi:
Jest to projekt bardzo mi bliski ze względu na historię mojej rodziny, która była zaangażowana w wojnę.Mój dziadek był oficerem AK, walczył o wolną Polskę. Warto przekazywać historię, chociażby poprzez muzykę.
Natomiast Marcelina dodaje:
Najbardziej poruszyły mnie fragmenty listów,pamiętników, opisów ludzi, którzy zostali zesłani na sybir, wywożeni. Zaskoczeni w nocy. Całe rodziny, dzieci. Ich strach i niewiedza co może stać się dalej…
Wygnane, to kolejny projekt Dariusza Malejonka, po Pannach Morowych i Pannach Wyklętych, traktujący o trudnej historii Polski czasów II Wojny Światowej i okresie zaraz po niej. Jest to przedsięwzięcie wręcz unikatowe, ponieważ historie zawarte w piosenkach, są opowiadane z perspektywy kobiet, które czynnie brały udział w podziemiu niepodległościowym, ponosząc często za swoje poświęcenie najwyższą cenę.
Portal wMeritum.pl objął nad płytą „Wygnane” patronat medialny!
Foto i źródło: materiały prasowe.