Już po ogłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę decyzji ws. weta, doszło do ważnych spotkań z I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Po spotkaniu u prezydenta I Prezes SN nie kryje, że liczy na dialog i współpracę.
Wyraziłam prezydentowi podziękowanie za to, że nas przyjął a także za to, co zadecydował godzinę przed tym spotkaniem, że złoży weto. Natomiast co do dalszych prac nad ustawą o SN, zadeklarowaliśmy razem będąc, że dajemy się do dyspozycji intelektualnej i możemy współpracować przy tworzeniu tej ustawy – powiedziała prof. Małgorzata Gersdorf po rozmowie z prezydentem.
Po kilku godzinach odbyła się zapowiadana wcześniej konferencja prasowa I Prezes Sądu Najwyższego. Podsumowano na niej spotkanie z prezydentem i cały spór wokół reform.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Dzisiejszy dzień jest pełen zaskoczeń dla nas, przyjemnych. Za spotkanie z panem prezydentem dziękujemy głowie państwa. Chciałam powiedzieć, że odbyło się ono w atmosferze dialogu. Decyzja pana prezydenta nie w pełni spełnia nasze oczekiwania – oczekiwaliśmy trzech wet, ale te dwa weta są dobrą oznaką przyszłych rozważań na temat wymiaru sprawiedliwości – stwierdziła I Prezes Sądu Najwyższego.
I prezes SN: te dwa weta są bardzo dobrą oznaką; chciałabym podziękować obywatelom, którzy wsparli nas w walce o konstytucję#wieszwiecej pic.twitter.com/TPd5G5dFcv
— TVP Info (@tvp_info) July 24, 2017
Sędzia w tym miejscu odniosła się do swojej kontrowersyjnej wypowiedzi z lutego 2017 roku. W rozmowie z Onet.pl powiedziała – komentując zarobki sędziów – „za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji”.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze, nie wszyscy sędziowie spełniają oczekiwania obywateli. Sędziowie są tylko ludźmi. Starają się, ale na pewno pewne niedomagania istnieją. Ja sama nie okazałam właściwej wrażliwości, mówiąc o tych przysłowiowych już 10 tys. (złotych – red.), za co bardzo państwa wszystkich przepraszam – powiedziała.
I prezes SN: sędziowie są tylko ludźmi; nie okazałam właściwej wrażliwości, mówiąc o tych 10 tys. zł, za co wszystkich przepraszam pic.twitter.com/zdFjf93Ryq
— TVP Info (@tvp_info) July 24, 2017
Sędziowie po spotkaniu z prezydentem, a także na konferencji podziękowali wszystkim obywatelom, którzy wyrazili stanowczy sprzeciw wobec zagrożenia trójpodziału władz. Zadeklarowano również pomoc i współpracę przy tworzeniu nowej ustawy.