Prezydent Turcji ostrzega Europę, że może dojść do zerwania umowy dotyczącej przyjmowania uchodźców i uzależnia wprowadzenie jej w życie od postępów w sprawie polityki wizowej dla Turcji.
Turcja domaga się zniesienia wiz dla swoich mieszkańców, co było warunkiem umowy między nią a Unią Europejską. W przeciwnym razie grozi, że przestanie przyjmować uchodźców z krajów UE. Miesiąc temu wspomniał o tym premier Turcji, a tym razem takie oświadczenie wystosował prezydent podczas szczytu humanitarnego ONZ w Stambule. Dodał także, że do chwili obecnej Turcja nie otrzymała obiecanych przez UE pieniędzy w ramach umowy.
Angela Merkel poinformowała 23 maja w rozmowie z prezydentem Turcji, że wcześniej ustalony dzień w prowadzenia ułatwień wizowych wyznaczony na 1 lipca nie może zostać dotrzymany. Jako główny powód podała odmowę nowelizacji tureckiej ustawy antyterrorystycznej. Według niektórych polityków obecnie obowiązująca ustawa zbyt rygorystycznie podchodzi do zjawiska terroryzmu, co może odbić się na krytykującej rząd opozycji czy dziennikarzach. Nowelizacja ustawy to jeden z postawionych przez UE warunków potrzebnych do zniesienia wiz dla obywateli Turcji.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Czytaj także: Kraje bałtyckie zagrożone rosyjską agresją?
Jeśli rozmowy będą owocne, to dobrze. Jeśli jednak nie, turecki parlament będzie musiał podjąć odpowiednie kroki i umowa o przyjmowaniu uchodźców nie zostanie ratyfikowana
– skomentował Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji. Dodał także, że nie „nie można wciąż podnosić stawianych nam wymagań” i podkreślił, że jego kraj chce uczciwości, a nie przysługi.
Umowa między Unią Europejską i Turcją, której postanowienia mają wejść w życie 1 czerwca zobowiązuje Turcję do przyjmowania imigrantów, którzy próbowali przedostać się nielegalnie do Grecji. Umowa przewiduje również, że za każdego wydalonego z UE Syryjczyka, który znalazł się na jej terenie bezprawnie, ma być przyjęty przez Unię inny Syryjczyk.
Dodatkowo UE ma zapłacić do sześciu miliardów euro na utrzymanie uchodźców w dwóch transzach. Turcja może również liczyć na zniesienie wiz dla swoich obywateli, o ile spełni wszystkie warunki postawione przez UE.