Konstanty Radziwiłł wyjaśnił, iż projekt ustawy nazywanej Apteką dla aptekarza będzie dotyczyć wyłącznie nowopowstałych aptek, a nie tych już funkcjonujących. Po wejściu w życie nowych przepisów w obecnie proponowanej formie, otworzyć aptekę będzie mógł tylko farmaceuta lub spółka, w skład której mogą wejść wyłącznie farmaceuci.
Podczas programu „Kwadrans polityczny TVP1” minister zdrowia zaznaczył, że ustawa nie będzie skierowana we wszystkie apteki, ale tylko te, które powstaną po wejściu ustawy w życie. Uważa też, że w Polsce jest już na tyle dużo aptek, że nastąpiło przesycenie rynku.
Część powstających obecnie aptek jest wymierzonych w to, żeby wykosić te, które istnieją. Coraz więcej z nich jest likwidowanych niemal codziennie. Druga sprawa to wywóz leków z Polski i znikanie potrzebnych leków, co się dzieje przez niby-apteki, których z kolei powstaje bardzo dużo. I ta ustawa ma temu zapobiegać – stwierdził Radziwiłł.
Nowe apteki tylko dla farmaceutów.
Czytaj także: Gowin zawiedziony decyzją prezydenta ws. ustawy o aptekach. \"Jest bardzo szkodliwa, pod pewnym względem skandaliczna\
Nowelizacja Praw farmaceutycznego zakłada, że apteka będzie mogła zostać założona, a także prowadzona wyłącznie przez farmaceutę z czynnym prawem wykonywania zawodu lub też spółka powołana specjalnie na ten cel, ale jej partnerami będą mogli być wyłącznie farmaceuci. Projekt przewiduje także, że jeden podmiot będzie mógł otworzyć co najwyżej cztery apteki.
Czytaj także: Zmiany w sposobie płacenia składek ZUS, na którym zaoszczędzą przedsiębiorcy
Wnioskodawcy uważają, że „wyłącznie farmaceuta może, jako właściciel apteki, zagwarantować, że podstawowy cel działania apteki zostanie należycie zrealizowany”.
Nowe apteki będą wymagać zezwolenia.
Zostaną wprowadzone także dodatkowe kryteria: geograficzno-demograficzne. Według podanych informacji, między aptekami musi być przynajmniej 500 metrów odległości. Zezwolenia dla nowych aptek będą także wymagały spełnienia drugiej kryterium, którym jest upewnienie się, że na taką aptekę będzie przypadać nie mniej niż 3 tys. osób.
Ma to zgodnie z założeniem projektu spowodować, że apteki będą powstawać także w mniejszych miejscowościach, a nie tylko w skoncentrowane w centrach miast, gdzie prowadzenie biznesu jest najbardziej opłacalne.
17 stycznia komisja zdrowotna pozytywnie zaopiniowała projekt dla komisji nadzwyczajnej do spraw regulacji. Jednak komijsja ta 25 stycznia opowiedziała się za odrzuceniem w całości projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego.