„Różaniec do granic” był wielką akcją modlitewną w Polsce, która miała miejsce 7 października 2017 roku w uroczystość Matki Bożej Różańcowej. Okazuje się, że za przykładem naszego kraju poszło wiele innych państw, które zorganizowało podobne wydarzenie.
Ponad milion Polaków modliło się 7 października w akcji „Różaniec do granic”. Uroczystości odbywały się w 350 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji w naszym kraju. Frekwencja była gigantyczna, ponieważ w akcji wzięło udział ponad milion osób.
Okazuje się, że jednym z jej skutków była organizacja podobnych wydarzeń w innych krajach świata. Mówił o tym Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta, jeden z organizatorów modlitwy. – „Różaniec do granic” stał się „różańcem bez granic”, ponieważ katolicy z różnych krajów, nie tylko w Europie, wzięli przykład z Polski i zorganizowali własną wersję tego wydarzenia – powiedział.
Jak poinformował Maciej Bodasiński, początki rozszerzania się akcji za granicę miały miejsce jeszcze podczas przygotowań do całego wydarzenia. – Już w trakcie przygotowań do polskiego „Różańca” zgłaszali się do nas publicyści z Włoch, którzy chcieli o tym pisać i mocno kibicowali wydarzeniu. I to oni, z właściwym sobie zapałem, zorganizowali swój różaniec już dwa tygodnie p opolskiej edycji wydarzenia – powiedział.
Własną wersję „Różańca do granic” zorganizowali między innymi Włosi i Irlandczycy, ale akcja rozszerzyła się znacznie dalej. Modlono się w kilkudziesięciu miejscach, a wśród nich warto wymienić między innymi Auckland w Nowej Zelandii, należący do Norwegii archipelag Lofotów znajdujący się za kołem podbiegunowym, a nawet Japonię, a dokładniej sanktuarium maryjne w Akicie na wyspie Honsiu.
Ostatnim miejscem, gdzie zorganizowano podobną akcję, były Stany Zjednoczone. – Na koniec dołączyły Stany Zjednoczone, gdzie akcja „Różaniec na wybrzeżach i granicach” została zorganizowana 12 grudnia, w święto Matki Boskiej z Guadalupe. Organizatorzy wprost przyznali, że inspiracją dla tej modlitwy był polski „Różaniec do granic”. Ta modlitwa przywróciła ludziom w wielu miejscach na świecie nadzieję, że potężny zryw modlitwy może odwrócić bieg historii – dodał Maciej Bodasiński.
Czytaj także: Ściągalność alimentów wzrosła o ponad 100 procent. Ministerstwo chwali się wynikami