Rumunia planuje przyśpieszyć obniżkę VAT z 24 % do 20% już do tego roku. Zwiększone przychody budżetu pozwolą na wcześniejsze wdrożenie planowanej na 2016 redukcji podatku VAT. Według rumuńskiego ministerstwa finansów nastąpi to najpóźniej do końca tego roku. Obniżka VAT ma na celu zwiększenie konsumpcji co wpłynie pozytywnie na wzrost gospodarczy i zatrudnienie w sektorze prywatnym.
Rumunia planuje rozpoczęcie cięcia podatków od przyszłego roku w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego i podniesienia standardu życia po czterech latach wyrzeczeń – ogłosił premier Rumunii Victor Ponta. Według wcześniejszych założeń VAT miał zostać zmniejszony nie o 4, a o 3 procent i zmiany miały wejść w życiu dopiero od 2016 roku.
Przeczytaj także: Chiny: Propozycja podniesienia kwoty wolnej od podatku
Czytaj także: Obniżka PIT w Rumunii oraz 8-krotna podwyżka kwoty wolnej! A to nie koniec zmian
Rumunia zamierza obniżyć VAT do 20 procent z 24 procent i przewiduje poszerzenie katalogu towarów i usług, wobec których stosuje się obniżoną stawkę VAT 9 procent. Obejmie to takie produkty jak mięso, ryby, warzywa oraz owoce. Zmiany mają pomniejszyć dochody budżetowe o 5,2 mld lei (1,3 mld USD) w przyszłym roku, ale może to przyczynić się do zwiększenia wzrostu gospodarczego o jeden punkt procentowy i pomóc stworzyć 145 tysięcy nowych miejsc pracy – poinformował minister finansów Darius Valcov.
Mamy jeden miesiąc, aby omówić planowane zmiany fiskalne projektu ustawy przed wysłaniem do parlamentu w celu jego zatwierdzenia
– poinformował premier Ponta.
Rumunia stara się odwrócić niepożądane skutki wprowadzonych programów oszczędnościowych Unii Europejskiej, dzięki którym rząd ograniczył deficyt budżetowy do 1,8 procent PKB w 2014 roku z 7,2 procent w roku 2009. Środki wprowadzone od 2010 roku obejmowały cięcia płac, ograniczenia w zatrudnieniu w sektorze publicznym i podwyżki podatków. W obecnej chwili zmniejszenie VAT-u jest jak najbardziej wskazane, aby polepszyć sytuację obywateli.
Przeczytaj również: Singapur: 50 proc. rabatu od kwoty podatku dochodowego!
Rumuński rząd planuje również zlikwidować podatek od dywidend od przyszłego roku, aby Giełda Papierów Wartościowych w Bukareszcie stała się bardziej atrakcyjna dla inwestorów i ma pobudzić to również zamówienia publiczne. Ustawodawcy mogą również rozważyć cięcie podatku liniowego, który ma zastosowanie do dochodów i zysków spółek osobowych z 16 procent do 14 procent, ale dopiero od 2019 roku.