Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej, w rozmowie z TVN24 skomentował nowelizację ustawy IPN, która zakłada m.in. surowe kary za używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”. Polityk przyznał, że Izraelczycy mieli prawo poczuć się oburzeni.
W piątek 26 stycznia Sejm przyjął nowelizację ustawy IPN. Zakłada ona, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
#Sejm uchwalił nowelizację https://t.co/soj55dPhI7. ustawy o @ipngovpl. Zmiany mają służyć ochronie dobrego imienia Polski i Polaków. Teraz @PolskiSenat pic.twitter.com/eNNnDRKaJY
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 26 stycznia 2018
Zgodnie z zapisami ustawy surowo karane będzie również używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”.
Głos w całej sprawie zabrał Ryszard Petru. Były przewodniczący Nowoczesnej twierdzi, że Izraelczycy mają prawo być oburzeni. Uważam, że wprost należało napisać, że będą piętnowane na całym świecie sformułowania „polskie obozy śmierci”. Definicja użyta w ustawie jest na tyle szeroka, że Izraelczycy mieli prawo się oburzyć – powiedział polityk.
Powinien zostać powołany jakiś zespół między dwoma rządami, który wypracuje sformułowania, które będą akceptowalne dla obu stron, które z jednej strony reprezentują nasze interesy, z drugiej strony nie powodują napięcia w stosunkach polsko-izraelskich. To napięcie nie jest nam potrzebne – dodał.
Morawiecki rozmawiał z Netanjahu
Pierwsze kroki mające na celu załagodzenie napięcia na linii Polska-Izrael podjął premier naszego kraju, Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu na temat bieżących stosunków pol-izraelskich oraz uwarunkowań historycznych. Ustalono, że będzie prowadzony dialog między zespołami obu krajów. Dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu – napisała w serwisie Twitter Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu.
Informacja została potwierdzona również przez stronę izraelską.
Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Zgodził się na natychmiastowe otwarcie dialogu pomiędzy państwami, aby osiągnąć porozumienie w kwestii ustawodawstwa – czytamy na oficjalnym profilu Netanjahu na Twitterze.
źródło: tvn24.pl, Twitter, wMeritum.pl
Fot. TVP screen