Rząd Beaty Szydło wystosował wniosek do Komisji Europejskiej, którego przyjęcie umożliwi zwolenienie polskich podatników z podatku VAT na lata 2017-2018, pod warunkiem, że ich roczny obrót nie przekroczy 40 tys. euro (200 tys. zł). W chwili obecnej limit ten wynosi 30 tys. euro (150 tys. zł).
Według Centrum Informacyjnego Rządu, takie podwyższenie limitu do 40 tys. euro ułatwi, a także uprości prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa, które osiągają niewielkie obroty, zmniejszy to także ich koszty administracyjne. Firmy takie zostaną zwolnione z obowiązku rejestracji dla potrzeb podatku VAT, nie będą musiały prowadzić szczegółowej ewidencji dotyczącej VAT, a także wystawiać faktur i rozliczać tego podatku.
Regulacja taka wspiera zatem rozwój drobnej przedsiębiorczości. W przypadku podwyższenia tego limitu ze zwolnienia z podatku VAT mogłoby skorzystać dodatkowo ok. 24 tys. podatników
Czytaj także: Unijna dyrektywa przyniesie bankom nowe kłopoty. Sektor MŚP przestanie korzystać z kredytów?
– napisano w komunikacie CIR.
Rząd zaznacza także, że podwyższenie limitu pozwoli odciążyć od kontroli część małych podatników, a więc administracja podatkowa będzie mogła skupić się na przedsiębiorstwach, które mają dużo większe obroty finansowe, szczególnie w branżach podatnych na oszustwa podatkowe. Według rządu taka zmiana wpłynie dobrze na uszczelnienie systemu podatkowego.
Podwyższenie limitu wpisuje się w działania w tym zakresie podejmowane przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej
– dodano w komunikacie rządu.