Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w prawie związanym z zawieraniem umów o pracę. Dzięki tym zmianom, jak zaznacza ministerstwo, zmniejszy się liczba osób zatrudnionych w tzw. szarej strefie.
Obecne przepisy kodeksu pracy mówią, że pracodawca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika jest zobowiązany potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron, rodzaju umowy oraz jej warunków. Oznacza to, że takie potwierdzenie musi być przekazane pracownikowi nie później niż do końca pierwszego dnia pracy.
W praktyce, czasami dzieje się tak, że pracownicy nie posiadają umów potwierdzonych na piśmie, pracując „na czarno”. Przy kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca tłumaczy się, że jest to pierwszy dzień, w którym pracownik został dopuszczony do pracy, a pisemne potwierdzenie umowy zostaje dostarczone pracownikowi do końca dnia.
Czytaj także: Minimalna stawka godzinowa od umów zleceń już od lipca
Z przeprowadzonych kontroli PIP w 2014 roku stwierdzono, że 18 procent kontrolowanych podmiotów zatrudniało pracowników „nielegalnie”. Nieprawidłowości stwierdzano najczęściej w branży transportowej, zakwaterowaniu i usługach gastronomicznych.
Projekt zmian w kodeksie pracy zakłada, że pracodawca będzie miał obowiązek potwierdzenia pracownikowi na piśmie wszystkich ustaleń związanych z zawarciem umowy jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Nowe restrykcje mają za zadanie wyeliminować tzw. „szarą strefę”, czyli pracowników, którzy nie płacą podatków dochodowych oraz składek na ZUS.
Jeszcze nie wiemy jaki system kar jest przewidziany za brak dostosowania się do nowego przepisu. Projekt zmian został dopiero przekazany do konsultacji społecznych.