„Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunki odzyskania niedziel wolnych od pracy” – czytamy w komunikacie wydanym przez Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski.
Ks. Dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, opublikował komunikat w którym odniósł się do nowej ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, którą przegłosowali parlamentarzyści.
„Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunki odzyskania niedziel wolnych od pracy” – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Warszawa: Centrum Handlowe Marywilska 44 będzie otwarte w niedziele. Ominie zakaz handlu
„Biskupi podkreślają konieczność przywrócenia całemu społeczeństwu niedziel jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Wskazują również, że niedzielny odpoczynek nie może być luksusem dla wybranych, lecz stanowi nierozłączny element sprawiedliwego traktowania pracowników. Stąd pilna potrzeba wprowadzenia wszystkich niedziel wolnych od pracy, podobnie jak to już ma miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej” – dodaje duchowny.
Rzecznik Episkopatu @xrytel o ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę: ustawa nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania wolnych niedziel https://t.co/9tYIIf4O1D pic.twitter.com/DJecWN9DGh
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 24 listopada 2017
Zakaz handlu
24 listopada Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Za nową regulacją głosowało 254 posłów, 156 było przeciw, natomiast 23 wstrzymało się od oddania głodu.
Zgodnie z przepisami już od 1 marca 2018 roku każdego miesiąca w Polsce będą 2 niedziele handlowe. Przyjęto, że będzie to pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu. Natomiast od 2019 roku tylko ostatnia niedziela będzie wolna. Ostatecznie, zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać w Polsce od 2020 roku.
Jednak i wówczas będziemy mieli do czynienia z wyjątkami. Ustawodawca określił, że z zakazu wyłączy 7 niedziel w roku. Będą to 2 niedziele przed Bożym Narodzeniem, 1 przed Wielkanocą i 4 ostatnie niedziele w miesiącach: styczeń, kwiecień, czerwiec i sierpień.