Okazuje się, że Polacy zamiast wybierać piwa z wielkich koncernów, coraz częściej sięgają po pochodzące z niewielkich i lokalnych browarów, szukając nowych, nieznanych wcześniej smaków. Zdaniem fachowców, wpływ na taki stan rzeczy ma stopniowa zmiana kultury pica tego trunku.
Jednym z takich małych browarów jest prowadzony przez Bartłomieja Czarnomskiego w Poniatowej pod Lublinem „Browar Zakładowy”. W ciągu tygodnia zapełnianych tam jest 8 tys. butelek.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
To nie jest jakaś fascynacja, czy jakaś moda. To jest powrót do naszych korzeni. Zasługujemy na piwa, które mogą smakować różnie
– powiedział dla Polsat News Czarnomski.
Nowe gusta Polaków sprawiają, że takie browary osiągają coraz mocniejszą pozycję na rynku. Jak podaje stacja Polsat News, w naszym kraju działa już około 100 browarów rzemieślniczych. Inną formą działalności, która w ostatnim czasie staje się w Polsce coraz popularniejsza, jest również tzw. browar kontaktowy.
Myślę, że każdy browar kontraktowy wnosi na rynek coś nowego. Opracowuje on swoje receptury piw, zajmuje się marketingiem oraz sprzedażą. W ten sposób wykorzystuje wolne moce produkcyjne fizycznych browarów, które nie zawsze są w stanie je zagospodarować
– powiedział dla wMeritum.pl Kamil Mucha, właściciel „Browaru Gentleman” z Nowego Sącza.
Browary kontraktowe pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, ale ich liczba cały czas rośnie. Ocenia się, że w ubiegłym roku miało miejsce około 1000 premier nowych piw, wytworzonych przez nowe lub działające na rynku browary kontraktowe.
– stwierdza.
Z całą pewnością taka forma browaru niesie ze sobą pewne ograniczenia. Często zdarza się, że w danym fizycznym browarze, swoje piwa warzy kilka różnych kontraktów. Powoduje to czasami trudności z planowaniem produkcji, ponieważ niektóre browary fizyczne są aktualnie tak bardzo obłożone, że terminy warzenia piwa należy ustalać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Zdaniem browarnika, Polacy coraz częściej sięgają po oryginalne smaki piw:
W mojej ocenie ludzie są znudzeni piciem piwa, które bez względu na markę smakuje niemal identycznie. Rzemieślnicze piwo dostarcza niespotykanej dotąd różnorodności. Zupełnie nowe gatunki piwa stanowią ciekawą alternatywę i gwarantują interesujące doznania smakowe.
Źródło: polsatnews.pl/wMeritum.pl
Fot. Wikimedia/Paul Joseph