We Wrocławiu budowany jest mikrosatelita ScanSAT. Będzie on obserwował Ziemię z bardzo wysoką jak na mikrosatelity rozdzielczością. Wystrzelenie satelity na orbitę Ziemską zaplanowano na przełomie 2020 i 2021 roku. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, dostarczy on dokładnych obrazów multispektralnych, które znajdą swoje zastosowanie w wielu sektorach nauki i przemysłu.
ScanSAT będzie pracował w szerokim spektrum optycznym, np. w podczerwieni, co umożliwi m.in. teledetekcję zasobów wody czy surowców naturalnych w górnictwie odkrywkowym. Obserwacje prowadzone przez mikrosatelitę mogą przysłużyć się w badaniach geologicznych, rolnictwie, górnictwie czy też analizowaniu zmian klimatycznych. Satelita powstaje na bazie autorskich rozwiązań optoelektronicznych wrocławskiej firmy Scanway we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
ScanSAT to mikrosatelita konstruowany na podstawie uniwersalnego standardu CubeSat. Jego wymiary nie przekroczą 34 cm długości. Trwa budowa inżynierskiego modelu satelity. Jest to etap integracji i testów pozwalający na zbudowanie modelu lotnego i planowe wystrzelenie satelity na ziemską orbitę w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu kolejnych miesięcy. Spośród innych satelitów tego typu ScanSAT będzie się wyróżniał wszechstronnością oraz dokładnością.
Czytaj także: Kosmiczne laboratorium współtworzone przez Polaków trafiło na orbitę
„ScanSAT, mimo tego, że jest niewielki, w wielu aspektach nie będzie ustępował dużym satelitom. Jego największą zaletą jest precyzyjna, zminiaturyzowana i odporna na zmiany temperatury konstrukcja optyczna. ScanSAT będzie wyposażony w wysoce zaawansowany technologicznie multispektralny sensor, zintegrowany z autorskim teleskopem optycznym typu Ritchey-Chretien” – tłumaczy Mikołaj Podgórski ze Scanway.
ScanSAT będzie wykorzystywał zalety dużych satelitów i jednocześnie minimalizował lub nawet ograniczał wady CubeSatów. Z jego pokładu przeprowadzony zostanie eksperyment komunikacji laserowej.
W ciągu ostatnich dwóch dekad ludzkość przekroczyła już wiele barier technicznych związanych z projektowaniem instrumentów do obserwacji Ziemi. Mikrosatelita Scanway połączy wysoką rozdzielczość i multispektralność w masie satelity poniżej 20 kg.
„Naszym celem było osiągnięcie rozdzielczości poniżej 5m/px. Postawiliśmy na teleskop wykorzystujący układ optyczny Ritchey-Chretien, zbudowany wyłącznie z luster. Dzięki temu unikniemy problemów takich jak aberracja chromatyczna oraz sferyczna, czyli deformacji obrazu, a także uzyskamy szerokie pole widzenia oraz bardzo dobrą jakość i rozdzielczość obrazu” – mówi Agnieszka Przybylska, specjalistka ds. projektowania układów optycznych w Scanway.
Jak wyjaśniają eksperci firmy, wyniesienie satelity ze złożonym systemem optycznym na orbitę ziemską jest bardzowymagającym zadaniem. Satelita podczas wynoszenia przez rakietę nośną doświadcza potężnych wstrząsów i jest poddawany ogromnym wahaniom temperatury oraz podwyższonemu promieniowaniu. Teleskop musi być na nie odporny, tak by cały układ optyczny nie uległ rozkalibrowaniu i stabilnie pracował w przestrzeni kosmicznej. Scanway opracował innowacyjne autorskie stanowiska i osprzęt testowy pozwalający na poprawne wykalibrowanie oraz przetestowanie układu teleskopu przed umieszczeniem go na orbicie.
W listopadzie rozpoczęły się testy integracyjne wszystkich komponentów mikrosatelity. Są one prowadzone we współpracy z berlińskim start-upem German Orbital Systems. Przed zintegrowanym urządzeniem są teraz m.in. testy środowiskowe. Budowa modelu inżynierskiego ma się zakończyć w marcu 2020 roku.
Projekt „ScanSAT – platforma do obserwacji satelitarnych i lotniczych służąca pozyskiwaniu geoinformacji w czasie rzeczywistym z wysoką precyzją i w bardzo szerokim paśmie elektromagnetycznym” otrzymał ponad 2,5 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl