Od 1 stycznia 2016 roku wszystkie umowy zlecenia będą ozusowane – tak zdecydowali posłowie. Podobny los czeka dochody członków rad nadzorczych. W ich przypadku nastąpi to jednak wcześniej, bo już w 2015 roku.
Sejm, wprowadzając w życie wymienionej wyżej zmiany, odrzucił tym samym propozycję posła SLD Tadeusza Tomaszewskiego. Według projektu przedstawionego przez polityka lewicy umowy zlecenia miałyby zostać ozusowane nie od 1 stycznia 2016, ale już od 1 lipca 2015 roku.
Zgodnie z wolą większości posłów zgromadzonych w parlamencie, ozusowane zostaną wszelkie umowy zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przegłosowana ustawa przynosi również istotne zmiany dla członków rad nadzorczych. Od 1 stycznia 2015 roku oni także będą podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Czytaj także: \"Konstytucja 3 maja to przełom z wielu punktów widzenia\". Historyk wyjaśnia dlaczego
Zgodnie z nowelą, niezgodne z prawem będzie zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby uniknąć odprowadzania składek do ZUS. Dotychczas taka sytuacja była możliwa. Obywatel podpisywał jedną umowę na niską kwotę, od której odprowadzał niską składkę, a drugą, nie ozusowaną, na kwotę wyższą.
Na temat zmian wprowadzonych przez Sejm wypowiedział się minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Termin wejścia w życie przepisów musi być realny. Były dyskusje na komisji polityki społecznej i rodziny, które doprowadziły do tego, że część przepisów wejdzie w życie już od 1 stycznia 2015 r. Większość parlamentarzystów podczas prac w komisji zdecydowała o przesunięciu części uregulowań od 1 stycznia 2016 r.
– mówił.
Minister odniósł się również do oskładkowania dochodów członków rad nadzorczych.
To jest zasadnicza zmiana, która w najbliższym roku może przynieść kolejne, dodatkowe pieniądze do FUS w wysokości ok. 350 mln zł.
Głos w sprawie ozusowania umów zleceń zabrał również Przemysław Wipler. Polityk Kongresu Nowej Prawicy głosował przeciwko proponowanym zmianom.
Oto sejmowa lista zabójców miejsc pracy Polaków. Tylko 8. posłów zagłosowało przeciw większemu oZUSowaniu umów zlecenia, w tym ja! Studenci – właśnie PO,PSL,PiS,SLD, palikociarze, ziobryści i gowinowcy zabrali Ci kilkadziesiąt procent pensji! Za to powinni iść na polityczną emeryturę! Szacunek dla tych, którzy głosowali za uratowaniem 15. tysięcy miejsc pracy w Polsce!
– napisał poseł na swoim Facebooku, załączając przy okazji listę posłów, którzy głosowali „za” – KLIKNIJ TUTAJ.
Rządową nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych poparło 419 posłów, 8 zagłosowało przeciwko, a 2 postanowiło wstrzymać się od głosu.
źródło: telewizjarepublika.pl, biznes.onet.pl
Fot. Wikimedia/Piotr VaGla Waglowski