W sondażu przeprowadzonym przez Millward Brown dla „Faktów” TVN blisko połowa Polaków odpowiedziała, że nie chce, aby euro kiedykolwiek zostało wprowadzone w Polsce.
21 proc. badanych stwierdziło, że wyraża zgodę na wprowadzenie euro 10 lat po spełnieniu kryteriów. 23 proc. ankietowanych uważa, iż powinniśmy zamienić złotówki na wspólną europejską walutę 5 lat po spełnieniu kryteriów. Natomiast prawie połowa, bo 46 proc. Polaków stwierdziło, że euro nigdy nie powinno być w Polsce prowadzone.
Jak na razie, Polska nie spełnia wymogów przyjęcia wspólnej europejskiej waluty. Rząd także nie forsuje tego pomysłu, gdyż w strefie euro panuje kryzys, a państwa do niej należące nie mają pomysłu jak go pokonać.
Czytaj także: Przedsiębiorcy przeciwni wprowadzeniu euro
Sondaż został zrealizowany 30 marca 2015 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie liczącej 1002 dorosłe osoby.
Przedsiębiorcy przeciwko euro
Przeciwni wprowadzeniu wspólnej europejskiej waluty w Polsce są także przedsiębiorcy. Instytut Keralli Research przeprowadził badanie dotyczące wprowadzenia euro w Polsce. Wśród 600 ankietowanych mikro-, małych oraz średni przedsiębiorców, aż 60 procent negatywnie wyraziło się na temat pomysłu zmiany waluty.
Poparcie dla idei wprowadzenia waluty euro w naszym kraju wyraziło 27,5 proc. respondentów. Statystyki wyglądały zdecydowanie inaczej, gdy zmiana waluty odnosiła się do prowadzonego przez danego przedsiębiorcę biznesu.
– Wówczas sceptycy stanowili 30 procent ogółu, natomiast taki sam udział miała grupa przedsiębiorców, którzy nie dostrzegali w tym przypadku zmian dla własnego biznesu – powiedziała w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Katarzyna Pydych, dyrektor generalna Keralli Research.
Jednocześnie prawie 30 procent przedsiębiorców stwierdziło, że wprowadzenie euro w miejsce złotego przyniosłoby ich firmie korzyści. W odniesieniu do tej statystyki Pydych podkreśliła fakt, iż przedsiębiorcy są jednocześnie konsumentami, co sprawia, że ich odpowiedzi wyglądają różnie w zależności od tego w jakiej perspektywie postawione zostało pytanie.
Temat wprowadzenia euro powrócił ze zdwojoną siłą po tym jak Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta RP, poruszył go w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Polska jest zobowiązana do przyjęcia euro, natomiast nie jest jednoznacznie określone kiedy zmiana waluty miałaby nastąpić.
Czytaj także: Fed może podnieść stopy procentowe we wrześniu. Od czerwca dolar zacznie drożeć