Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. opłata recyklingowa. W praktyce oznacza to, że za jedną „foliówkę” musimy zapłacić przynajmniej 25 groszy. Nie brakuje pomysłów, jak uniknąć nowej opłaty. W mediach społecznościowych krąży zdjęcie mężczyzny, który znalazł nietypowe rozwiązanie tego problemu.
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. opłata recyklingowa, będąca w rzeczywistości podatkiem od torebek foliowych. W sklepach za reklamówki o grubości od 15 do 50 mikrometrów trzeba zapłacić przynajmniej 25 groszy. Jeśli grubość foliówki nie mieści się w wyznaczonych widełkach, opłata recyklingowa nie obowiązuje. Opłata nie obowiązuje też w przypadku tzw. „zrywek”, czyli bardzo cienkich torebek do pakowania owoców, warzyw czy pieczywa.
Wielu klientów wykorzystuje darmowe „zrywki” pakując do nich zakupy i unikając w ten sposób zakupu płatnych foliówek. Klienci coraz częściej biorą kilka „zrywek” na zapas, aby później zapakować do nich swoje produkty.
W mediach społecznościowych popularna stała się fotografia mężczyzny, który niesie bułkę w jednorazowej foliowej rękawiczce do nakładania produktów. Zdjęcie zostało zrobione w Lidlu, nie pochodzi jednak z Polski, co widać po skandynawskich napisach w lewym dolnym rogu fotografii.
A więc myśleliście że nie poradzimy sobie z problemem płatnych reklamówek, ha? pic.twitter.com/c0QKzgazsF
— Miś Miodojad ??? (@MisMiodojad) 20 stycznia 2018
Cel: ograniczenie zużywania plastikowych toreb
W Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie, według szacunków, około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju. Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie torby foliowe stają się odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Odpad ten niezwykle trudno usunąć ze środowiska – wskazuje wiceminister środowiska Sławomir Mazuerk.
Przepisy Unii Europejskiej
Ministerstwo zwraca uwagę na fakt, że nowe regulacje wynikają z przepisów unijnych, które nakładają na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia ograniczeń w zużywaniu plastikowych toreb na zakupy.
Powołując się na przykład innych krajów, resort środowiska wskazuje, że opłata recyklingowa pozwala ograniczyć zużycie toreb o nawet 90 proc. Podobne przepisy zostały już wprowadzone w kilkunastu państwach członkowskich UE.
Źródło: finanse.wp.pl, Twitter.com, wMeritum.pl