Prawie dwustu zatrzymanych nielegalnych imigrantów. Dziesięciu aresztowanych przemytników. To skutek wspólnej akcji polskich służb granicznych z Tuplic w Lubuskiem, straży granicznej z Niemiec, Czech, Słowacji i Austrii.
Szlakiem biegnącym z Turcji przez teren Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech lub Polski do Niemiec członkowie zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej przemycali obywateli Iraku, Iranu i Syrii. Cudzoziemcy do Turcji przedostawali się drogą morską, a następnie w samochodach ciężarowych transportowano ich do Niemiec. Za przerzut płacili od 5 do 8 tysięcy euro. Ustalono, że grupa podczas swojej działalności mogła zorganizować przerzut nawet kilkuset osób.
Polski wątek tej sprawy rozpoczął się we wrześniu 2017 r., kiedy 40 cudzoziemców nielegalnie przekroczyło granicę do Niemiec przez przygraniczną miejscowość Łęknica. Śledczy ustalili, że cudzoziemcy dostali się na teren Polski w tureckiej ciężarówce.
Na podstawie zebranego materiału ustalono, że przerzut został zorganizowany przez zamieszkujących na terenie Zielonej Góry, Łęknicy oraz Bad Muskau obywateli Bułgarii oraz współpracującego z nimi obywatela Polski. Okazało się również, że działalność przestępcza ma charakter zorganizowany, a osoby w nią zaangażowane tworzą grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym, działającą na terytorium państw leżących na szalu migracyjnym.
Na terenie Czech, Słowacji oraz Austrii zatrzymano transporty, którymi przewożono prawie 100 nielegalnych migrantów. Kolejne uderzenie w grupę miało miejsce w Polsce. Funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach w nocy z 29 na 30 stycznia 2018 r. zatrzymali 11 cudzoziemców, przewożonych w zaplombowanej części ładunkowej pojazdu. Kierowca – 37-letni obywatel Turcji – został zatrzymany.
Łącznie zatrzymano 170 cudzoziemców, którzy mieli zostać przerzuceni do Niemiec. Finałem było rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej i zatrzymanie na terenie Niemiec, Czech, Austrii, Słowacji oraz Polski 10 członków grupy. Wśród nich są obywatele Turcji, Bułgarii oraz jeden Polak.
Źródło; Fot.: strazgraniczna.pl