Łukasz Romańczuk, redaktor naczelny portalu publicystyczny.pl (możecie go pamiętać również z serii wywiadów publikowanych w serwisie YouTube), opublikował drugi odcinek swojego wideobloga. Porusza w nim kwestię upartyjnienia polskich mediów.
Wyobraźcie sobie, że jesteście młodymi dziennikarzami, którzy chcą powołać własne medium, by móc w nieskrępowany sposób wyrażać swoje opinie i prezentować je szerszemu gronu odbiorców. Zależy Wam na tym, aby te materiały były rzetelne, obiektywne, żeby w nieco inny sposób niż ten znany z mainstreamowych mediów przedstawiały rzeczywistość. Wówczas Wasz redaktor naczelny opowiada się jednoznacznie za jedną z partii. Czy potencjalny odbiorca, przeciwnik tej partii politycznej, wejdzie na Wasz portal, by zapoznać się z tym, co napisaliście? – pyta publicysta.
Romańczuk uważa, że w momencie, gdy pada wspomniana deklaracja i redaktor naczelny danego medium opowiada się po którejś ze stron politycznego sporu, łatka, która do tej pory była mniej lub bardziej widoczna, „zostaje przyklejona Super Glue”. Doprowadza to do sytuacji, w której czytelnik nie zapoznaje się z treściami opublikowanymi na łamach konkretnego tytułu medialnego, ponieważ z góry wie, iż nie odpowiadają one jego politycznym poglądom. Nie budujemy naszych poglądów w oparciu o dane, argumenty, o wnioski wypracowane podczas jakiejś dyskusji, ale podejmujemy decyzje wyborcze w oparciu o przynależność partyjną. Chcę to powiedzieć jasno: sytuację tę uważam za patologiczną! – powiedział.
Czytaj także: NASZ WYWIAD #4. Dariusz Szczotkowski: Nie powinienem był tak się odezwać do Korwin-Mikkego. Ludzie weryfikują swoje poglądy
Publicysta podkreśla, że w całym procesie najgorsze jest to, iż na ogromną skalę uczestniczą w nim nie tylko politycy, którzy realizują w ten sposób swoje partykularne interesy, ale i przedstawiciele mediów. Dotyczy to także Waszych ulubionych dziennikarzy. Dlaczego? Dlaczego tak się dzieje? – pyta Romańczuk i odpowiada w dalszej części wideobloga.
Łukasza Romańczuka możecie pamiętać z cyklu wywiadów publikowanych w serwisie YouTube. Wśród jego rozmówców znaleźli się m.in. Janusz Korwin-Mikke, z którym przeprowadzał wyjątkowo ciekawe rozmowy, Wojciech Sumliński, Zbigniew Stonoga, czy Stanisław Michalkiewicz.
źródło: YouTube/Łukasz Romańczuk
Fot. Flickr/NS Newsflash, YouTube/Łukasz Romańczuk