Program Trzeci Polskiego Radia znalazł się w ogniu krytyki słuchaczy. Fanom „Trójki” nie podobają się ostatnie zmiany kadrowe, jakie nastąpiły w rozgłośni po zmianie władzy. – Trójka ostro skręca na prawo – ocenia profesor Wiesław Godzic, medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
W tym roku z „Trójką” pożegnali się m.in. dyrektorka stacji Magda Jethon, szef redakcji publicystki pisarz Jerzy Sosnowski czy Michał Nogaś. Zmiany kadrowe w radiu nie podobają się słuchaczom, którzy swoje zdanie wyrażają w komentarzach na fanpage „Trójki”. – Jeszcze trochę i prawdziwa Trójka przeniesie się do internetu, mam nadzieję, że tylko na przeczekanie dopóki ci durnie niszczą ostatnie normalne radio. Za mało wam TVPis, TVPis2, radia co ma ryja i tym podobnych bzdetów? Ręce precz od Trójki – pisze jeden z komentujących.
O skali zmian w radiu dobitnie świadczy akcja pod nazwą „Ratujmy Trójkę”. Jej profil w mediach społecznościowych lubi niemal 60 tysięcy osób. Jej inicjatorzy opisują siebie w następujący sposób:
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Akcja „Ratujmy Trójkę” – tworzona przez słuchaczy – nawiązuje do akcji o tej samej nazwie, która miała miejsce w 2010 roku. Nie jest jej bezpośrednią kontynuacją, a raczej nawiązaniem, w porozumieniu z osobami zaangażowanymi czynnie w akcję sprzed pięciu lat. W związku z tym, że historia zatacza koło, mając na uwadze wydarzenia, jakie mają miejsce w ostatnim czasie w mediach publicznych, a także w związku z tym, co ma nadejść, łączymy się w proteście przeciwko ostatnim zmianom osobowym i programowym w Programie Trzecim Polskiego Radia wprowadzanymi przez Zarząd PR w ramach czystki w mediach publicznych. Pokażmy, że słuchacze Trójki nie pozwolą na podyktowane politycznymi interesami zmiany w ich ukochanym radiu!
Obecne działania władz „Trójki” ostro skrytykował wieloletni pracownik tej stacji Jerzy Sosnowski. Jego zdaniem są to „bezprzykładne szkodniki”. – Reakcje słuchaczy pozwalają mi wierzyć, że z Trójką dzieje się obiektywnie coś niedobrego. Od momentu kiedy szefem został Krzysztof Skowroński, a potem Magda Jethon, Trójka złapała przecież drugi oddech. Powstał zespół, który w normalnej firmie powinien dostawać nagrody, a nie ulegać planowej destrukcji – komentuje w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.
Również profesor Wiesław Godzic dostrzega zmiany, jakie w ostatnich miesiącach dotknęły radio. – Ze smutkiem zauważam, że Trójka ostro skręca na prawo. Pewne wspaniałe zjawisko, jakim był program trzeci Polskiego Radia, prawdopodobnie zniknie – ocenia Godzic. – Trójka miała lepsze i gorsze czasy, ale teraz stanie się kolejnym kanałem radia publicznego zawłaszczonym przez jedną opcję polityczną. Protesty pracowników, którzy zresztą bardzo się narażają, są ważne, ale nie przyniosą żadnego skutku. Zarząd znów wystosuje komunikat, w którym oznajmi, że ma taką, a nie inną linię programową, dając do zrozumienia, żeby dziennikarze zajęli się swoimi sprawami, a nie wtrącali w politykę radia – dodaje. – To odbija się na jakości radia, ludzie są zastraszeni, nie chcą się wychylać. To niestety jest początek, albo nawet środek końca tej stacji.
Z wyżej przytoczonymi argumentami nie zgadza się Adam Hlebowicz obecny dyrektor Programu 3 Polskiego Radia. – Zmiany są czymś naturalnym, każda stacja wprowadza taką czy inną ramówkę – mówi. – Rozumiem i doceniam wrażliwość słuchaczy Trójki, u których każda najmniejsza zmiana budzi natychmiast emocje. Takie przywiązanie u bardzo licznego grona słuchaczy do nazwisk, do pasm, to prawdziwe zjawisko – ocenia Hlebowicz.
W jego opinii „Trójka” nie przeszła żadnej rewolucji. – Wszystko toczy się tu normalnym, utartym trybem, nie ma tu wielkich sporów, my przede wszystkim rozmawiamy z zespołem; zresztą wiele pomysłów zgłoszonych przez zespół znalazło się w nowej ramówce. Od początku naszego pojawienia się tutaj zakładaliśmy, że chcemy poszerzać ofertę Trójki, choćby na przykład o nowe gatunki muzyczne – mówi dyrektor.
Mimo krytyki, Program Trzeci Polskiego Radia może pochwalić się bardzo dobrym wynikiem słuchalności. W ostatnim badaniu (lipiec-wrzesień) zajęła czwarte miejsce pod względem słuchalności z wynikiem 7%.