W Pałacu Prezydenckim odbyło się dziś posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego z udziałem prezydenta RP. Andrzej Duda powołał nowych członków Rady, nastąpiło też przekazanie przewodnictwa w RDS stronie rządowej, a bezpośrednio minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej. Podczas posiedzenia Andrzej Duda wypowiedział pod adresem Rady kilka gorzkich słów. Prezydent odniósł się do opieszałości w opiniowaniu projektów ustaw.
Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska objęła w imieniu rządu roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego. Zastąpiła na tym stanowisku przewodniczącą Konfederacji Lewiatan Henrykę Bochniarz.
Prezydent podczas swojego przemówienia skrytykował Radę za zbyt długie opiniowanie projektów i inicjatyw.
Czytaj także: Co czeka polską gospodarkę w 2018 roku? Prognozy Pracodawców RP
Zarówno rządowi i innym inicjatorom w procesie ustawodawczym czy legislacyjnym, także mnie jako prezydentowi, zawsze zależy na czasie. Ja również z dezaprobatą przyjmuję sytuację, że ja składam projekt ustawy i Rada go opiniuje przez 3 miesiące. Bardzo mi jest z tego powodu przykro, że głośno to tutaj powiem, ale ja 3 miesiące czekałem na opinię dotyczącą projektu. Ja nie będę tyle czekał, bo ja na to nie mam czasu. I mówię to i do poprzedniej pani przewodniczącej i do obecnej pani przewodniczącej, która jest od dziś – powiedział Duda.
Powiało grozą, co? :) #RadaDialoguSpołecznego pic.twitter.com/4YXW8AdUrv
— Łukasz Romańczuk (@lukromanczuk) 30 października 2017
Rada Dialogu Społecznego – forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu powołane na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Rada zastąpiła funkcjonującą od 2001 Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada ma także w sposób praktyczny realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Członków Rady powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek uprawnionych podmiotów.
Źródło: Twitter.com/lukromanczuk, wikipedia.org