Wielkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet ocenili szanse polskich partii politycznych w majowych wyborach do Europarlamentu.
Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej, a w mediach coraz więcej mówi się o szansach poszczególnych partii politycznych. Sondaże przedwyborcze wzbudzają wiele emocji, a każde ugrupowanie liczy na dobry wynik i zdobycie mandatów. Unibet przeanalizował szanse poszczególnych polskich partii. Oto główne wnioski.
Unibet typuje. Kto wygra wybory w Polsce?
Według Unibetu trzy ugrupowania w Polsce zgarną w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego ponad dwie trzecie głosów.
Na największe poparcie – ponad jednej trzeciej głosujących – może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Według bukmacherów partia rządząca może liczyć na poparcie 35,41 proc. głosujących.
Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 27,11 proc. głosów”.
Ostatnie miejsce na podium zajęło nowe ugrupowanie Roberta Biedronia – Wiosna, na którą zagłosowałoby 6,17 proc. uprawnionych. W sumie na pierwsze trzy ugrupowania zagłosowałoby 68,7 proc. Polaków.
Na wynik powyżej 5 proc. może liczyć Sojusz Lewicy Demokratycznej i Kukiz’15. PSL uzyskałoby 4,32 proc. Natomiast koalicja partii Wolność, Ruchu Narodowego i środowiska Grzegorza Brauna może liczyć na 2,54 proc. głosów.
Tragiczny wynik Petru
Nowa partia Ryszarda Petru, czyli Teraz!, podobnie jak partia Razem oraz Zieloni – nie mają, według analityków Unibetu, szans na przekroczenie 1 proc. głosów.
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku wybory europejskie odbywają się w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli.
Data wyborów europejskich 2019 została ustalona między 23 a 26 maja – ostatecznie ustalają ją kraje członkowskie. W Polsce głosowanie do europarlamentu odbędzie się w niedzielę, 26 maja. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Źródło: forbes.pl, nto.pl