Polskie urządzenia są częścią europejskich satelitów meteorologicznych nowej generacji w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W połowie sierpnia przekazano ostatnie z ośmiu urządzeń zakontraktowanych dla programu MetOp-SG.
Rozwiązania opracowane przez polskich inżynierów pozwolą przetestować systemy elektroniczne satelitów, dzięki czemu ESA będzie mieć pewność, że działają zgodnie z założeniami.
MetOp jest europejskim programem kosmicznym, który ma na celu umieszczenie na orbicie serii satelitów meteorologicznych. Ich zadanie polega na dostarczaniu danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększeniu skuteczności w zakresie prognozowania pogody. Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych.
Czytaj także: Powstanie pierwszy polski minisatelita. \"Zwiększy bezpieczeństwo kraju\
Jak poinformował PAP rzecznik z Astri Polska Marcin Mykietyn, w połowie sierpnia warszawska firma przekazała ostatnie z ośmiu urządzeń zakontraktowanych dla programu MetOp-SG. Rozwiązania opracowane przez polskich inżynierów posłużą do przetestowania systemów elektronicznych satelitów nowej generacji MetOp-SG oraz ułatwią odpowiednią kalibrację współpracujących z nimi stacji naziemnych – wyjaśnił.
„Dwa z naszych urządzeń będą odpowiedzialne za test pasma radiowego „S”, za pomocą którego prowadzona będzie kontrola satelity, natomiast dwa pozostałe dedykowane są pasmom „X” i „Ka”, za pośrednictwem, których dane zebrane przez satelitę będą transferowane na Ziemię” – wskazał Maciej Kaniecki, oficer techniczny projektu MetOp-SG RF Suitcases w Astri Polska.
Podkreślił, że wszystkie urządzenia zaprojektowano i przetestowano pod kątem pracy w temperaturze do minus 20 stopni Celsjusza. „Wynika to z faktu, że niektóre stacje naziemne są zlokalizowane w rejonach arktycznych” – dodał.
Astri Polska rozpoczęła prace nad urządzeniami dla programu MetOp-SG w 2016 r. W połowie sierpnia, firma dostarczyła ostatnie z czterech urządzeń dedykowanych stacjom naziemnym. „Dzięki nim operatorzy będą mieli pewność, że satelity reagują na polecenia zgodnie z oczekiwaniami i w poprawny sposób przesyłają zebrane informacje na Ziemię” – zaznaczył Kaniecki.
Jak przypomniał, w styczniu Astri Polska zakończyła dostawę czterech innych urządzeń dla programu MetOp-SG, „dzięki którym inżynierowie pracujący nad budową satelitów będą mogli zweryfikować poprawność funkcjonowania ich systemów elektronicznych”.
Obecnie na orbicie znajdują się trzy satelity MetOp pierwszej generacji. Astri Polska uczestniczy w projekcie MetOp-SG, który ma na celu wysłanie na orbitę dwóch satelitów meteorologicznych drugiej generacji.
Astri Polska specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń wykorzystywanych w ramach europejskich programów kosmicznych oraz projektowaniu usług i aplikacji w oparciu o dane pochodzące z satelitów. Jak podano, realizuje ok. 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych, zatrudniając 80 polskich inżynierów.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Magdalena Jarco