Polska kupi od Stanów Zjednoczonych nowoczesne rakiety do samolotów F-16. Umowa zostanie podpisana prawdopodobnie w październiku lub listopadzie. Informację potwierdził szef MON Tomasz Siemoniak.
Do umowy potrzeba dwóch stron, więc nie chcę tu mówić za stronę amerykańską, ale widać, że strona amerykańska również jest zdecydowana prowadzić szybko i sprawnie tę procedurę.
– powiedział na antenie TVN24 wicepremier w rządzie Ewy Kopacz.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Przedmiotem transakcji mają być rakiety AMG-158 JASSM. Są to pociski manewrujące typu powietrze-ziemia. Zasięg rakiet tego rodzaju wynosi 370 km. Dla porównania, pociski w jakie obecnie wyposażone są nasze F-16 mogą razić cel oddalony o zaledwie 70 km. Ich zakup zdecydowanie zwiększyłby więc siłę bojową naszych samolotów.
Szef MON stwierdził, że do parafowania umowy między obiema stronami powinno dojść jeszcze w tym roku. Sama broń zostanie nam dostarczona prawdopodobnie w 2016 roku.
Wraz z umową będzie harmonogram dostaw, ale myślę, że w ciągu najbliższego półtora roku, dwóch lat możemy się spodziewać tego sprzętu.
Siemoniak zaznaczył, że zakup wspomnianych rakiet jest częścią planu, którego celem jest gruntowana modernizacja i unowocześnienie samolotów F-16.
Jest to jedna z najnowocześniejszych broni na świecie w tym momencie. Bardzo nam zależało, żeby ją mieć.
Wicepremier nie chciał zdradzić szczegółów umowy, zapewnił jednak, że transakcja jest dopięta niemalże na ostatni guzik.
Za wcześnie, żeby mówić o cenie, natomiast jest bliskie pewności to, że Stany Zjednoczone zdecydowały się sprzedać nam tę bardzo nowoczesną broń.
O sprzedaży rakiet typu AMG-158 JASSM Polsce pozytywnie wypowiedział się Departament Stanu USA. W wydanym oświadczeniu można przeczytać, że łączna wartość kontraktu, w skład którego wchodzi całkowita modernizacja samolotów, wyniesie 500 milionów dolarów. Amerykanie podkreślają, że sprzedając Polsce tę nowoczesną broń przyczynią się do realizacji celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego USA. Wspierają bowiem swojego wschodniego sojusznika.
źrodło: TVN24, polskieradio.pl
Fot. Wikimedia/Ryszard Hołubowicz