Projekt przygotowali politycy Polskiego Stronnictwa Narodowego, a podpisali także posłowie Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Autorzy proponują, aby lasy, stanowiące własność Skarbu Państwa, nie podlegały przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Tymi odstępstwami są np. przebiegające przez las sieci energetyczne czy autostrady. Chodzi o przypadki, w których przez las przebiegać ma np. linia energetyczna czy autostrada. Prawo i Sprawiedliwość zastrzega jednak, że złoży poprawki do projektu.
Jan Szyszko – profesor nauk leśnych, były minister środowiska, projekt ocenia jednak negatywnie. Podczas obrad Sejmu mówił między innymi:
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Co jest przyczyną rozpoczęcia tego procesu? Czy przyczyną jest chęć wzmocnienia polskich Lasów Państwowych, czy też według niego przyczyną jest to, że społeczeństwo zaprotestowało przeciwko grabieży polskich Lasów Państwowych i zebrało ponad 2,5 miliona podpisów? Jeśli jest to działanie dla dobra Lasów, to w takim razie mam drugie pytanie: Czy poseł wnioskodawca i PSL proponują w stosunku do innych podmiotów gospodarczych zrobić to samo, czyli zabrać pieniądze, a następnie powiedzieć, że ta jednostka gospodarcza nie podlega przekształceniom własnościowym z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie? Ostatnie pytanie: Jeśli jest to jednak grabież, to czy ta grabież jest świadectwem zielonej wyspy – to może być pytanie do pana premiera – czy też jest zgodna z opinią przyjaciół z restauracji Sowa&Przyjaciele? (…) Głosowaliśmy za tym, żeby poszło to do Komisji Ochrony Środowiska dlatego, że komisji zaproponujemy swoją poprawkę, która będzie zmierzała rzeczywiście w tym kierunku, żeby Polskie Lasy Państwowe nie mogły ulegać przekształceniom własnościowym.
Obecnie, aby dokonać zmian w strukturze własnościowej Lasów Państwowych trzeba stosować zasady opisane w Konstytucji. Oznacza to, że zmiany własnościowe przeprowadzić można raptem zwykłą większością głosów posłów. Dodatkowo, proponowana przez autorów zmiana ustawy spowodowała zagrożenie Polskich Lasów Państwowych zabierając im pieniądze na działalność. Rząd bowiem podjął decyzję o przekazaniu środków wypracowanych przez Lasy Państwowe do budżetu państwa, przez co w tym i przyszłym roku do państwowej kasy trafi ponad półtora miliarda złotych. Leśnicy ostrzegają, że zagraża to istnieniu przedsiębiorstwa Lasy Państwowe.
Przypomnijmy, że do kancelarii Sejmu trafiły ponad 2 miliony podpisów obywateli pod wnioskiem o referendum w obronie polskich lasów. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w ciągu pół roku powinna umieścić wniosek obywateli w porządku obrad Sejmu.
>> Czytaj także: Walczmy o Polskie lasy – naszą Ojczyznę i dobro narodowe!
Źródło: sejm.gov.pl
Fot.: Unsplash.com