W mieście Turku w południowo – zachodniej Finlandii odsłonięta została tablica upamiętniająca pobyt tam Tadeusza Kościuszki w styczniu 1797 roku. Jest to wyraz pamięci o jednym z najsłynniejszych Polaków, przywódcy insurekcji z roku 1794.
10 października 1794 roku odbyła się bitwa pod Maciejowicami, w wyniku której Tadeusz Kościuszko dostał się do niewoli i został uwięziony w twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu. W 1796 roku został wypuszczony wraz z 20 tysiącami Polaków przez cara Pawła I Romanowa, po złożeniu przysięgi wiernopoddańczej. Wówczas przywódca insurekcji udał się do Szwecji i w styczniu 1797 roku dotarł do miasta Turku, które ówcześnie należało do tego państwa. Tam został bardzo ciepło i serdecznie przyjęty, a gościł w domu należącym do fińsko – włoskiej rodziny Casagrande. Na jego cześć odbył się wówczas koncert a miejscowy biskup Franz Michael Franzen napisał wiersz. Na domu, w którym gościł Kościuszko, została umieszczona tablica upamiętniająca Polaka.
– To zabytkowy, reprezentacyjny budynek z restauracją, położony w centrum miasta nieopodal biblioteki. Dzięki temu tablicę będzie można łatwo zauważyć – mówiła Katarzyna Drozd z ambasady RP w Helsinkach.
Czytaj także: Niezwykły życiorys kpt. Władysława Nawrockiego
Odsłonięcia tablicy dokonał ambasador Polski w Finlandii Janusz Niesyto, a obecni byli również przedstawiciele władz miasta Turku. Umieszczono na niej napis głoszący: W tym domu, po zwolnieniu z carskiej niewoli w Petersburgu, gościł w pierwszych dniach stycznia 1797 roku Tadeusz Kościuszko. Napis wykonany został w języku polskim, fińskim oraz angielskim.
Przywódca insurekcji przebywał w Turku około tygodnia, po czym udał się do Sztokholmu i Londynu, by stamtąd popłynąć do Ameryki.
Czytaj także: Rosyjski naukowiec o miejscu Rosji w świecie. „Kierunek chiński to zagrożenie”