Co za symboliczny obraz – napisał Daniel Liszkiewicz. Publicysta TVP Info skomentował nagranie, na którym uwieczniono zmianę nazwy jednej z warszawskich ulic. Dotychczasowa ul. Lecha Kaczyńskiego powróciła do starej nazwy – Aleja Armii Ludowej.
Warszawscy drogowcy zabrali się za wymianę tablic adresowych. Jak poinformował portal TVN Warszawa, pracownicy zdejmują znaki z ulicy Lecha Kaczyńskiego i zamieniają je na aleję Armii Ludowej – dawną nazwę.
W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania ze zdarzenia. Jak się łatwo domyślić, wielu internautów jest zbulwersowanych postępowaniem władz. „Co za symboliczny obraz” – napisał publicysta TVP Daniel Liszkiewicz.
Wydarzenie ostro skomentował również Sławomir Cenckiewicz. „Agentura NKWD w miejsce Prezydenta Kaczyńskiego – rok 2019! Kpina z Polski” – napisał historyk.
„Na złość PiS i pamięci Lecha Kaczyńskiego niech przywrócą aleję Stalina, plac Dzierżyńskiego i ul. Marchlewskiego w Śródmieściu, Świerczewskiego i Nadieżdy Krupskiej na Woli, Bieruta i Franciszka Jóźwiaka na Pradze, Findera na Ursynowie, Lenina w Wesołej. Armia Ludowa to za mało” – skomentował publicysta Stanisław Janecki.
Demontaż tablic ma związek z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego z grudnia 2018 roku. Podtrzymano wówczas wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, które uchylały ponad 40 zarządzeń wojewody o zmianie nazwy ulic w stolicy.
Na liście ulic, które powrócą do Warszawy znalazły się m.in.: Modzelewskiego, Duracza, Wrońskiego, Małego Franka, 17 Stycznia, Pstrowskiego, 1 Praskiego Pułku, Balcerzaka, Fondamińskiego i wspomniane wcześniej al. Armii Ludowej.
„Widzimy, że rząd chce zagarniać coraz więcej prerogatyw, które należą do samorządów. To jest przykład, że nie można iść na skróty i nie można zastępować samorządowców w podejmowaniu decyzji” – komentował grudniowy wyrok prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Na wyrok zareagował Instytut Pamięci Narodowej. Zaapelowano do władz Warszawy, aby odstąpiły od przywracania zmienionych nazw ulic, które symbolizują lub propagują komunizm.
Źródło: IPN, dorzeczy.pl, Twitter, TVP Info