Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi wcześniejszą emeryturę dla matek, które urodziły co najmniej trójkę dzieci? Ministerstwo podchodzi do tematu powściągliwie, ale część posłów zamierza forsować ten pomysł. O sprawie informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Propozycję obniżenia wieku emerytalnego dla matek, które urodziły co najmniej trójkę dzieci, złożyło dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości: Jerzy Gosiewski i Adam Ołdakowski. Zwrócili się z nią do Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Zdaniem posłów program Rodzina 500+ jest bardzo dobrym pomysłem, jednak nie przynosi dostatecznych sukcesów jeśli chodzi o demografię.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, początkowo pomysł zakładałby obniżenie liczby obowiązkowych lat składkowych, które uprawniają do wypłaty świadczeń emerytalnych. Liczba ta miałaby zostać zmniejszona o pięć lat. I chociaż ministerstwo na razie nie zamierza wprowadzać zmian, posłowie chcą nadal forsować swój pomysł.
O stanowisku resortu rodziny informuje na łamach „DGP” jego wiceszef, Marcin Zieleniecki. „Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianymi dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne, a świadczenia przyznawane są z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, tj. dożycia określonego w przepisach wieku emerytalnego. Realizacja prawa do tych świadczeń jest zatem zastrzeżona dla konkretnych osób spełniających warunki określone w przepisach” – powiedział.
Wiceminister dodał także, że matkom i tak przysługują przywileje w zakresie świadczeń emerytalnych. „Obowiązujące regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych gwarantują uwzględnianie przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych okresów ograniczenia aktywności zawodowej związanych z faktem wychowywania potomstwa” – czytamy na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.