Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w rozmowie z Polsat News odniósł się do działalności niektórych polskich środowisk nacjonalistycznych, m.in. stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Polityk twierdzi, że konieczna jest zmiana przepisów o stowarzyszeniach po to, aby skutecznie walczyć z podmiotami naruszającymi prawo.
TVN24 ujawnił w sobotę wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk nacjonalistycznych, m.in. stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. W materiale pojawiają się nagrania z ukrytej kamery na których uwieczniono m.in. uroczyście obchodzone 128. urodziny Adolfa Hitlera. Podczas spotkania część z uczestników ubiera się w mundury żołnierzy Trzeciej Rzeszy i wznosi toasty: „za Adolfa Hitlera i za naszą ojczyznę, ukochaną Polskę”.
Na zarejestrowanych fragmentach tej „imprezy” można dostrzec m.in. ołtarzyk z wyeksponowanym zdjęciem Adolfa Hitlera, przymocowane flagi ze swastykami, natomiast w tle słychać nazistowskie marsze wojskowe. Pojawił się nawet tort ozdobiony swastyką.
Emisja materiału wzburzyła opinię publiczną do tego stopnia, że poruszony został rząd, premier, a także prokuratura. Publicyści, komentatorzy i politycy potępili zachowanie członków stowarzyszenia.
Czytaj także: Prokuratura zajęła się kwestią delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność
Wiceminister sprawiedliwości: Sądzę, że należy zdelegalizować ONR
Michał Wójcik podkreślił, że prawo o stowarzyszeniach jest tak skonstruowane, iż trudno jest zdelegalizować tego typu grupy. Gdyby było to takie łatwe, to nie zdelegalizowano by do tej pory tak mało stowarzyszeń – wskazał.
Według Wójcika trzeba „pochylić się” nad prawem o stowarzyszeniach. – Warto rozważyć zmianę przepisu, który mówi o możliwości delegalizacji takich stowarzyszeń, w momencie kiedy jest rażące naruszenie przepisów prawa, czy uporczywe naruszenie przepisów prawa – stwierdził wiceminister. Jak ocenił, to prawo „nie jest dobrze napisane”.
Zapytany, czy jego zdaniem stowarzyszenie Duma i Nowoczesność oraz Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) powinny zostać zdelegalizowane, odparł: „Sądzę, że tak”. Według niego to zadanie, które stoi przed prokuraturą.
Źródło: tvp.info, wMeritum.pl