Postacie naukowców i odkrywców: Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Jana Szczepanika i Józefa Hofmanna przypominane są mieszkańcom Małopolski podczas kampanii „Wielcy z Małopolski”. Będą oni także bohaterami koncertu, który odbędzie się 12 listopada na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Gwiazdami koncertu będą Natalia Nykiel, Jan Serce i Jan-Rapowanie. Muzyczną narrację na temat dorobku naukowców, którzy byli autorami praktycznych i użytecznych na co dzień wynalazków, a jednocześnie przyczynili się do postępu cywilizacyjnego stworzy krakowski producent – Bohater.
„Choć wynalazki takie lampa naftowa Łukasiewicza czy spinacz biurowy i wycieraczki samochodowe Hofmana są nam doskonale znane, to często nie zdajemy sobie sprawy z lokalnego rodowodu ich twórców, dlatego postanowiliśmy przypomnieć o odkrywcach i naukowcach, którzy tworzyli rozwiązania rewolucyjne dla całej ludzkości i byli związani z Małopolską” – mówił PAP rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Michał Drewnicki.
Na bilbordach, które wiszą w różnych miejscach województwa obok podobizny naukowców znajdują się podstawowe informacje o tym, czego dokonali. Powstanie także cykl programów telewizyjnych, śpiewniki i specjalne drukowane wkładki (kartki) przypominające o tych postaciach.
„Historia małopolskich odkrywców pokazuje nam nie tylko siłę naukowej inwencji, ale też wierności własnym przekonaniom i pasji zdolnej zmieniać świat. Możemy być dumni z Polskich naukowców, których odkrycia zmieniły świat” – podkreśla marszałek województwa Witold Kozłowski.
Do młodych odbiorców skierowany będzie sfinansowany ze środków województwa małopolskiego koncert w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
„Każdy z wynalazców to nieprzeciętna i inspirująca postać. Zależy mi na przedstawieniu ich w taki sposób, by pozostali w świadomości odbiorców na dłużej. Staram się wybierać najciekawsze epizody, pokazać kontekst czasów, w których żyli oraz znaczenie ich odkryć. Unikam dat, próbuję stworzyć plastyczną opowieść, zadziałać na wyobraźnię” – zapowiada producent koncertu Bohater.
Kampania „Wielcy z Małopolski” przypomina, że bez pierwszych rafinerii Ignacego Łukasiewicza, trudno wyobrazić sobie rozwój przemysłu naftowego, a bez pracy Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, którzy skroplili tlen – loty w kosmos. Odkryta przez Jana Szczepanika nazywanego „polskim Edisonem” wspólnie z Kazimierzem Żegleniem kamizelka kuloodporna oraz wycieraczki samochodowe czy spinacz biurowy Józefa Hofmanna weszły do powszechnego użytku.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Małgorzata Wosion-Czoba