„Die Welt”, powołując się na dane unijnego urzędu statystycznego, Eurostatu, opublikował raport, z którego dowiadujemy się ile wniosków o azyl przyjęły konkretne europejskie państwa. Niekwestionowanym liderem zestawienia są Niemcy.
Dane pochodzą z 2016 roku i wynika z nich, że do września we wszystkich państwach UE wpłynęło prawie milion wniosków o azyl (988 tys.). „Die Welt” podaje, że aż 60% z nich przypada na Niemcy. Ich liczba wyniosła bowiem 658 tysięcy. W porównaniu do pozostałych państw UE ilość imigrantów, którzy ubiegają lub ubiegali się o pozwolenia na pobyt w Niemczech jest, proszę wybaczyć kolokwializm, kosmiczna. Przykładowo, o azyl we Włoszech poprosiło 85 tys. osób (68 tys. wniosków rozpatrzono pozytywnie w pierwszej instancji), Francji 62 tys. oraz Grecji 30 tys. (azyl otrzymało jednak zaledwie 7600 osób).
Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie, liczba wniosków o azyl przyjętych w pierwszej instancji wyniosła 756 tys., z czego aż 420 tys. w Niemczech. „Die Welt” podkreśla jednak, że liczba wniosków o azyl złożonych w 2016 roku nie odpowiada liczbie imigrantów przybyłych do Europy. Danie nie są precyzyjne, ponieważ wielu imigrantów przyjechało do naszych zachodnich sąsiadów jeszcze w 2015 roku, jednak ze względu na ogromne utrudnienia w pracy niemieckich urzędów, wnioski złożone zostały przez nich dopiero w 2016 roku.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Dane dotyczące liczby złożonych wniosków o azyl na terenie całej Europy nie są pełne. Na oficjalne informacje musimy poczekać do marca 2017 roku. Eksperci podkreślają, że ich liczba może być podobna do tej z 2015 roku, gdy o pobyt na terenie naszego kontynentu ubiegało się ponad 1,2 miliona imigrantów.
źródło: dw.de, „Die Welt”
Fot. Wikimedia/Ggia