Jeden z europejskich dyplomatów, który nie chciał ujawniać nazwiska ani kraju pochodzenia, zabrał w rozmowie z „Politico” głos w sprawie obecnej sytuacji na Ukrainie. Wskazał na główne cele Rosji oraz na to, kiedy możliwe jest zakończenie działań wojennych.
Dyplomata w rozmowie z „Politico” zaznaczył, że Rosja dąży na Ukrainie do przejęcia całego Donbasu, zbudowania mostu lądowego z Donbasu na Krym, do czego konieczne jest przejęcie kontroli nad Mariupolem, kontrolowania Chersonia, które jest kluczowe, by zabezpieczyć kanały doprowadzające słodką wodę na Krym, a także przejęcia dodatkowych terytoriów, które mogą zostać wykorzystane jako strefa buforowa lub karta przetargowa w przyszłych negocjacjach z Ukrainą.
Aby osiągnąć swoje cele, Rosja musi zdobyć Mariupol. Urzędnik przekazał, że Władimir Putin chce tego dokonać przed 9 maja, kiedy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie w dalszym ciągu będą używać artylerii i bombardować miasto. „Spodziewamy się całkowitego zniszczenia miasta i wielu ofiar wśród ludności cywilnej” – mówił. „Obawiam się, że będzie gorzej niż w Buczy” – dodał.
Urzędnik zaznaczył, że Rosjanie wciąż nie osiągnęli w Donbasie przewagi powietrznej, co jest bardzo istotnym elementem. Dyplomata dodał, że Putin rozmieścił we wschodniej części Ukrainy od 10 do 20 tysięcy zagranicznych bojowników z Syrii i Libii, a także najemników z Grupy Wagnera.
Wojna może zakończyć się jesienią
Europejski dyplomata wskazał też, że nowy dowódca rosyjskich wojsk, gen. Aleksander Dwornikow, musi zwrócić szczególną uwagę na logistykę, która była jednym z głównych problemów Rosjan w pierwszej fazie wojny. Polityk zauważył jednocześnie, że kluczowe dla Rosjan pozostaną koleje, które w dalszym ciągu będą obiektami ataku ze strony ukraińskiego ruchu oporu.
A kiedy może dojść do zakończenia działań wojennych/ Zdaniem urzędnika, za cztery do sześciu miesięcy dojdzie do patowej sytuacji, gdy Rosja będzie miała pod swoją kontrolą obwód ługański, część Donbasu i niewielki most lądowy na Krym. Jesienią obie strony mogą więc zgodzić się na kompleksowe negocjacje, by do czasu rozpoczęcia zimy znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie zakończenia wojny.
Czytaj także: Niemcy zrezygnują z rosyjskiej ropy. Minister wskazała konkretny termin
Źr.: Politico