Partia Wolność przedstawiła swoje stanowisko ws. lustracji i ekspertyzy IPN dotyczącej teczki Lecha Wałęsy. Przedstawiciele ugrupowania przypominają, że proces lustracji w Polsce został uruchomiony w wyniku uchwały lustracyjnej złożonej w Sejmie 28 maja 1992 roku przez ówczesnego posła Janusza Korwin-Mikkego.
Ujawnienie tajnych współpracowników policji politycznej i służb państwa komunistycznego miało być jednym z fundamentów oczyszczenia polskiego życia publicznego i budowy zdrowego systemu politycznego oraz przemian w oparciu o fundament prawdy. Brak uczciwego przeprowadzenia lustracji w trakcie ostatnich trzech dekad jest jednym z powodów patologii polskiego życia publicznego.
W związku z ustaleniami Instytutu Pamięci Narodowej, które potwierdzają po raz kolejny, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Bolek, apelujemy po pierwsze o przeprosiny dla Janusza Korwin-Mikkego przez wszystkie osoby, które go atakowały i szkalowały za dążenie do ujawnienia prawdy dotyczącej obecności tajnych współpracowników, konfidentów i pracowników Służby Bezpieczeństwa w polskim życiu publicznym. Jedną z osób, która w sposób szczególnie agresywny atakowała go za mówienie prawdy o tej sprawie był pan Michał Boni, który podobnie jak Lech Wałęsa był jednym z tajnych współpracowników bezpieki.
Czytaj także: Leszek Bubel w układzie. Materiał Fundacji LEXNOSTRA
Dla środowiska Wolności dzisiejsze ustalenia Instytutu Pamięci Narodowej nie stanowią żadnego zaskoczenia. Prezes Janusz Korwin-Mikke od 25 lat jasno wypowiada się o TW „Bolku” i innych tajnych współpracownikach SB.
Wolność stoi na stanowisku, że archiwa dotyczące współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL powinny zostać otwarte w jak najszerszym zakresie. Chcemy jak największej jawności, ponieważ osoby, które były tajnymi współpracownikami UB i SB, nadal mają olbrzymi wpływ na polskie życie publiczne, w tym na sądy, media, biznes, politykę, samorząd i większość prestiżowych grup zawodowych.
Partia przypomina przemówienie Janusza Korwin-Mikkego z 28 maja 1992 roku w Sejmie, podczas którego wystąpił o przyjęcie projektu uchwały lustracyjnej swego autorstwa, co zapoczątkowało proces lustracji w Polsce.
Źródło: inf. prasowa
Fot. YouTube.com/PartiaKorwin