Jak wiemy Wrocław ma burzliwą historię. Przez wieki przechodził z rąk do rak. Muzeum Miejskie Wrocławia zleciło wykonanie animacji, która pokazuje jak mogło wyglądać to miejsce w 1562 roku.
Muzeum Miejskie we współpracy z grupą twórców animacji stworzyło wirtualny obraz Wrocławia w 1562 roku. Dlaczego akurat wtedy? Bo w tym samym roku Barthel ojciec i Barthel syn Weinerowie stworzyli szczegółowy opis miasta. Jak mówią pracownicy muzeum to czas, kiedy to „nowożytne przebudowy zaczynały nabierać rozpędu”.
Jak wyglądał wtedy Wrocław?
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Zaprezentowany w sieci fragment ma tylko 51 sekund. Całość ma ok. 9 minut i można ja obejrzeć na wystawie z okazji 1000-lecia Wrocławia. Można jednak obejrzeć jak wyglądało to miasto w II połowie XVI wieku. Przykładowo ratusz ma już wierze, ale nie zawieszono na nich jeszcze zegarów. Odtworzono około 28 kościołów i kaplic. Większość z przedstawionych obiektów stoi w mieście do dzisiaj i można porównać ich obecny wygląd z tym, co widać na animacji. Wielu z obiektów już nie zobaczymy we Wrocławiu. To gratka dla miłośników historii, zwłaszcza tak burzliwej jak przez stulecia miało miasto Wrocław.
Nie pierwsza taka animacja
Muzeum Miejskie we Wrocławiu ma już doświadczenie w podobnych inicjatywach. Już stworzono animowany obraz miasta z połowy XIV wieku. Częścią obecnego projektu było m.in. odtworzenie wnętrza starego tramwaju. To wszystko w ramach odświeżenia ekspozycji z okazji 1000-lecia miasta. Animacje stworzyło Śląskie Studio Architektury. Nad stworzeniem modelu pracowało 10 osób, a nad całością projektu 19. Udział jako konsultanci brali także historycy architektury. Jak w każdym filmie, także w tym ważna jest warstwa muzyczna. Za stworzenie ścieżki dźwiękowej odpowiedzialny był zespół Ansambli Peregrinus. Inspiruje się on muzyką średniowieczną i z Bliskiego Wschodu. Słychać to w tej animacji, muzyka nadaje jej odpowiedniej oprawy i klimatu, adekwatnego dla II poł. XVI wieku. Na każdym ta aplikacja zrobi wrażenie, bo autorzy spisali się bardzo dobrze. Oby więcej takich inicjatyw.
źr. tvn24.pl; facebook.com/wroclaw.wroclove; gazetawroclawska.pl; muzeum.miejskie.wroclaw.pl
fot. YouTube.com/Muzeum Miejskie Wrocławia
Czytaj również: 42. ROCZNICA PREMIERY SERIALU JANOSIK